Powstanie Warszawskie

28.07.2012 aktualizacja 14.07.2016

1 sierpnia "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

1 sierpnia na placu Piłsudskiego warszawiacy zaśpiewają "(nie) zakazane piosenki" podczas koncertu organizowanego w 68. rocznicę Powstania Warszawskiego. Nie zabraknie takich utworów jak "Warszawskie dzieci" i "Sanitariuszka Małgorzatka".

Koncert odbędzie się 1 sierpnia o 20.30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W repertuarze nie zabraknie takich utworów, jak: "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Pieśń o Matce". W ubiegłym roku do wspólnego koncertowania przyłączyło się 14 tys. warszawiaków.

We wspólnym śpiewaniu piosenek mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy w szczególny sposób chcieliby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Wyjątkowymi gośćmi koncertu będą sami powstańcy aktywnie zaangażowani w śpiewanie. Teksty piosenek zostaną wyświetlone na telebimach. Ponadto każdy uczestnik koncertu otrzyma specjalny śpiewnik. W przerwach pomiędzy kolejnymi piosenkami uczestnicy obejrzą kilka fragmentów wywiadów przeprowadzonych z powstańcami, którzy opowiedzą o koncertach i piosenkach z Powstania Warszawskiego.

W repertuarze nie zabraknie takich utworów, jak: "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Pieśń o Matce". W ubiegłym roku do wspólnego koncertowania przyłączyło się 14 tys. warszawiaków. Celem akcji jest integracja ludzi młodych z pokoleniem ludzi starszych oraz rdzennych warszawiaków z osobami, które w Warszawie mieszkają od niedawna, a mimo to interesują się jej historią. To także niepowtarzalna okazja do spotkania z powstańcami.

Za aranżację muzyczną odpowiadają etnomuzykolog Weronika Grozdew-Kołacińska oraz dyrygent Andrzej Borzym, którzy wraz z Rafałem Grozdewem i kilkunastoosobowym zespołem wokalno-instrumentalnym, wspólnie - pod nazwą Orkiestra Warszawy - wykonają znane pieśni powstańcze.

Podobne koncerty, pod hasłem "Śpiewamy (nie)ZAKAZANE PIOSENKI" odbędą się na Bemowie (29 lipca), w Mińsku Mazowieckim (29 lipca) i w Halinowie (5 sierpnia). (PAP)

swat/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL