Powstanie Warszawskie

02.10.2017

Akcja "BohaterON" - ostatni dzień, by wysłać pocztówkę powstańcom warszawskim

Kartka akcji "BohaterON" Kartka akcji "BohaterON"

"BohaterON - włącz historię!" - w poniedziałek mija ostatni dzień akcji, podczas której można wysłać bezpłatną pocztówkę powstańcom warszawskim. Tegoroczna edycja akcji, która rozpoczęła się 1 sierpnia, ma na celu uhonorowanie żyjących weteranów walk z 1944 r.

73 lata temu po 63 dniach walki upadło Powstanie Warszawskie.

"W tym roku w wysyłanie kartek z podziękowaniami i życzeniami dla powstańców warszawskich zaangażowało się bardzo wiele osób i instytucji i także dziś, gdy akcja się kończy, zachęcamy wszystkich, by jeszcze do północy, wysłali pocztówki naszym bohaterom" - powiedziała w poniedziałek PAP przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu "BohaterON" Agnieszka Łesiuk.

Podkreśliła też, że dla placówek szkolnych termin zakończenia akcji został wydłużony do końca października.

"Do akcji zgłosiło się bardzo dużo szkół, które prosiły nas, by ze względu na początek roku szkolnego dla uczniów i nauczycieli przedłużyć termin nadsyłania pocztówek dla powstańców" - powiedziała Łesiuk. Dodała też, że akcja cieszy się większą popularnością niż rok temu; mocno w nią zaangażowali się m.in. harcerze, ale także szkoły czy placówki dyplomatyczne poza granicami Polski.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Wszystkie napisane z podziękowaniami i życzeniami pocztówki trafią do żyjących weteranów walk z sierpnia i września 1944 r.

Przewodnicząca komitetu akcji przypomniała też, że akcja (organizowana po raz drugi) ma na celu nie tylko upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, ale również edukację poprzez przedstawienie na stronie internetowej konkretnych historii powstańców. Na portalu ukazane jest nie tylko tło historyczne, ale również sukcesy, dramaty i emocje każdego z powstańców.

Pocztówkę liczącą nie więcej niż 25 słów (zasada 25 słów obowiązywała podczas działania powstańczej Poczty Polowej) można wysłać nie podając konkretnego adresata, choć można ją też skierować do konkretnej osoby. "W tym roku, co nas bardzo cieszy, jest bardzo dużo kartek do konkretnych osób, zaadresowanych imiennie" - mówiła Łesiuk, dodając, że na stronie internetowej akcji "BohaterON" można znaleźć zdjęcia i krótkie biogramy żyjących powstańców.

Podsumowanie akcji podczas gali finałowej odbędzie się w drugiej połowie listopada w Warszawie.

Akcja "BohaterON" to nie tylko wysyłanie kartek, ale także organizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej seminaria dla nauczycieli. Szkolenia zaplanowano w formie wykładów przygotowanych przez historyków IPN oraz jako lekcje historii mówionej, na które zapraszani są uczestnicy powstania.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji akcji "BohaterON - włącz historię!", napisano prawie 100 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców warszawskich. Inicjatywę docenił prezydent Andrzej Duda, który w liście do organizatorów i uczestników akcji przypomniał, że "powstanie w stolicy było heroiczną, nierówną walką o suwerenną Polskę". "Jak widać jesteśmy jeszcze potrzebni" - dziękował podczas gali finałowej jeden z weteranów Władysław Rosiński "Zapałka", który podczas powstania walczył w Śródmieściu i wspólnie z innymi powstańcami odebrał część pocztówek.

Akcja "BohaterON" ma już kilkuletnią tradycję. Na początku do napisania listów do powstańców zachęcono dzieci przebywające w szpitalach. Powstańcy na przesłane laurki i listy zareagowali ogromnym wzruszeniem, wielu z nich chciało odpowiedzieć autorom, więc w następnym roku zadbano, aby każdy list opatrzony został informacją o nadawcy. Tak nawiązało się kilka korespondencyjnych przyjaźni pomiędzy powstańcami a chorymi dziećmi.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

Dokładnie 73 lata temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.(PAP)

autor: Norbert Nowotnik

edytor: Paweł Tomczyk

nno/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL