Stan wojenny

13.12.2016

Akcja zapal Światło Wolności - w Pałacu Prezydenckim, KPRM, Sejmie i Senacie

Akcja zapal Światło Wolności. Źródło: IPN Akcja zapal Światło Wolności. Źródło: IPN

Prezydent Andrzej Duda oraz kancelarie premiera, Sejmu i Senatu włączyły się we wtorek w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Okolicznościowe świece zapłonęły m.in. w oknie Pałacu Prezydenckiego.

Jak poinformowano na stronie prezydenta, w związku z 35. rocznicą wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce na Pałacu Prezydenckim o godz. 19.30 pojawiła się także okolicznościowa iluminacja.

Symboliczne świece zapłonęły ponadto w oknach kancelarii: Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, objętej honorowym patronatem przez prezydenta Andrzej Dudę, jest Instytut Pamięci Narodowej.

IPN zaapelował o upamiętnienie ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 świecy. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, wezwał do tego też ówczesny prezydent USA Ronald Reagan. (PAP)

wni/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL