Powstanie Warszawskie

29.07.2018 aktualizacja 30.07.2018

Bieg Powstania Warszawskiego - Kamil Karbowiak i Izabela Trzaskalska najszybsi na 10 km

XXVIII Bieg Powstania Warszawskiego. Warszawa, 28.07.2018. Fot. PAP/P. Nowak XXVIII Bieg Powstania Warszawskiego. Warszawa, 28.07.2018. Fot. PAP/P. Nowak

Kamil Karbowiak (Kotwica Brzeg) i przygotowująca się do startu w maratonie w mistrzostwach Europy w Berlinie Izabela Trzaskalska (AZS UMC Lublin) wygrali 28. Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km.

Trasę długości 5 km najszybciej pokonali Piotr Mielewczyk (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.). W rywalizacji zawodników niepełnosprawnych na wózkach triumfował Witold Misztela (Warszawa).

Infografika

W tym roku start i metę usytuowano w rejonie Toru Łyżwiarskiego Stegny. Trasa biegu została wyznaczona w innym rejonie miasta niż w latach ubiegłych, a to z uwagi na prace na placu Krasińskich i ulicy Miodowej oraz kolizje z terminami innych dużych imprez.

Zawodnikom, których było ponad 10 tysięcy, dokuczał upał, wielu wpadając na metę nie mogło złapać tchu. "Kiepsko mi się biegło w tej pogodzie. Stopy mnie paliły, ale mam nadzieję, że za dwa tygodnie w Berlinie będzie lepiej" – powiedziała Trzaskalska, mistrzyni Polski w maratonie.

Optymistą przed mistrzostwami Europy jest jej trener Marek Jakubowski. "Celujemy w czołową szóstkę" – wyjawił.

Także Karbowiak zwracał uwagę na trudy pokonywania trasy, chociaż zwyciężył bardzo pewnie.

"Można było odczuć sobotnie słońce. Najpierw biegłem na czas, ale po półmetku wiedziałem, że nie będzie on rewelacyjny" – wspomniał medalista mistrzostw kraju w kategoriach młodzieżowych.

Najwięcej emocji kibicom zapewnili zawodnicy rywalizujący na 5 km. Jeszcze na kilkadziesiąt metrów przed metą Mielewczyk miał kilka metrów straty do Jacka Wichowskiego. Popisał się jednak efektownym finiszem i wygrał.

"Widziałem, że Jacek zwalnia i udało się... Przed rokiem byłem drugi, teraz wygrałem. Jak dla mnie było trochę za dużo zawrotek, gdzie wytracało się prędkość. Wolałem poprzednią trasę, bardziej urozmaiconą" – powiedział Mielewczyk.

Infografika

Honorowymi starterami biegów byli prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski i wiceprezes związku Powstańcu Warszawskich Eugeniusz Tyrajski, który podczas powstania walczył w pułku Baszta w rejonie Stegien.

"Droga młodzieży. Biorąc udział w tym biegu swoim wysiłkiem solidaryzujecie się z uczestnikami wydarzeń sprzed 74 lat" – zwrócił się do uczestników zawodów Żukowski.

"Przed 74 laty robiliśmy to, co do nas należało - spełnialiśmy swój obowiązek. A udziałem w tym biegu przedłużacie etos Powstania Warszawskiego. Za to jestem wam wdzięczny" – dodał Tyrajski.

Dokładnie w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - w środę 1 sierpnia - przy Centrum Olimpijskim odbędzie się wieczorem bieg na dystansie 5 km dedykowany Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej. Jedna z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek lat 30. XX wieku, medalistka igrzysk Berlin 1936 w rzucie oszczepem, uratowała wiele istnień ludzkich. W czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej stało się otwartym domem dla bezdomnych i głodujących Polaków oraz Żydów.

Wyniki na 10 km:
 
mężczyźni
 1. Kamil Karbowiak (Kotwica Brzeg)   30.30
 2. Paweł Matner (Matner Running Team) 33.18
 3. Toasz Blados (Warszawiaky)     34.04
 
kobiety
 1. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin)   35.07
 2. Anna Łapińska (Warszawianka)        35.35
 3. Justyna Śliwiak (KB TKKF Promyk Ciechanów) 37.41 
 
Wyniki na 5 km:
 
mężczyźni 
 1. Piotr Mielewczyk (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15.36
 2. Jacek Wichowski (Running Factory Warszawa)   15.36
 3. Daniel Żochowski (Żórawski Team Warszawa)   15.37
 
kobiety
 1. Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.)  16.32
 2. Natalia Mierzlikin (UKS Gepard Warszawa)    18.38
 3. Sara Dytłow (Warszawa)             19.03 
 
Zawodnicy niepełnosprawni na wózkach - 5 km:
 1. Witold Misztela (Warszawa) 9.00
 2. Piotr Małek (Otwock)    9.01
 3. Cezary Król (Warszawa)   9.52 

(PAP)

kali/ krys/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL