Powstanie Warszawskie

19.07.2018 aktualizacja 20.07.2018

Bieg Powstania Warszawskiego – zdobywanie PAST-y, śpiewanie i zejście do kanału

Bieg Powstania Warszawskiego. Źródło: UM Warszawa Bieg Powstania Warszawskiego. Źródło: UM Warszawa

Zdobywanie PAST-y, śpiewanie piosenek i zejście do kanału to tylko niektóre wydarzenia związane z 28. Biegiem Powstania Warszawskiego w sobotę 28 lipca. Z przygotowanych przez organizatorów 12 tysięcy pakietów startowych pozostał jeszcze do rozdysponowania tysiąc.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w tydzień zapełniła się lista uczestników, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA zwiększyło limit z 11 do 12 tysięcy osób. Do wyboru są dwa dystanse - 5 km (początek o godz. 20.30) lub mający znacznie większe wzięcie 10 km (godz. 21.10). Natomiast rano odbędzie się Bieg Zdobycia PAST-y, w którym udział weźmie maksymalnie 700 osób. Do pokonania po schodach będą mieli dziewięć pięter.

PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec wzniesiony w latach 1906–1908 przy ul. Zielnej 39. Bieg ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku. Tradycyjnie już zmagania zawodników będą śledzić kombatanci.

Z powodu przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i placu Krasińskich zmianie uległa trasa biegu. Główną bazą będą błonia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Organizatorzy zawodów zapraszają "na rozgrzewkę" do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek od godziny 19.

Innym wydarzeniem będzie nietypowa lekcja historii dla uczestników biegu. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizuje w dniach 4-5 sierpnia zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej.

Natomiast dokładnie w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - w środę 1 sierpnia - przy Centrum Olimpijskim odbędzie się wieczorem bieg na dystansie 5 km dedykowany Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej. Jedna z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek lat 30. XX wieku, medalistka igrzysk Berlin 1936 w rzucie oszczepem, uratowała wiele istnień ludzkich. W czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej stało się otwartym domem dla bezdomnych i głodujących Polaków oraz Żydów. (PAP)

kali/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL