Europa i świat po 1989 roku

14.12.2019

Biuro prezydenta Ukrainy: oczekujemy kroków od Polski ws. uporządkowania miejsc pamięci

Ukraina oczekuje kroków od polskiej strony ws. uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski – podkreślił zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa, podczas spotkania w Kijowie z wiceszefem polskiego MSZ Marcinem Przydaczem.

Informacje o rozmowie Żowkwy z Przydaczem zamieszczono na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

"Omawiając problematykę czczenia wspólnej pamięci historycznej, Żowkwa podkreślił, że Ukraina wydała pozwolenia na przeprowadzenie prac poszukiwawczych i oczekuje odpowiednich kroków od polskiej strony w sprawie uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski" - napisano na stronie internetowej.

Strony omówiły także m.in. priorytetowe kierunki współpracy w kontekście realizacji europejskich i euroatlantyckich dążeń Ukrainy oraz uzgodniły grafik działań w ramach dialogu politycznego na wysokim szczeblu na najbliższe miesiące - przekazało biuro prezydenta Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE

W Kijowie wiceminister spraw zagranicznych Przydacz spotkał się również ze swoim odpowiednikiem w ukraińskim MSZ Wasylem Bondarem. Tematami rozmów, które przeprowadził w ukraińskiej stolicy, były m.in. bezpieczeństwo Polski i Ukrainy w związku z przeprowadzonym na początku tygodnia w Paryżu szczytem na temat konfliktu w Donbasie, relacje dwustronne oraz wspólne projekty infrastrukturalne.

„Sam fakt przeprowadzenia szczytu w formacie normandzkim po trzech latach odnotowujemy pozytywnie. Uważamy, że dobrze, że ten format się w końcu zebrał; dialog jest zawsze lepszy od jego braku. Jeśli chodzi o same ustalenia, przyjmujemy je jako dobry znak na przyszłość, ale one muszą zostać dopiero wypełnione” - powiedział polskim dziennikarzom.

„W kontekście dialogu historycznego, po dobrych rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim odnotowujemy pewną pozytywną dynamikę w relacjach polsko-ukraińskich w kontekście historycznym” - zaznaczył. „My od początku uważaliśmy, że zakaz poszukiwań i ekshumacji jest działaniem, które nie odpowiada stanowi naszych stosunków i konsekwentnie domagaliśmy się jego zniesienia” - ocenił wiceszef MSZ.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że tematyka historyczna stanowi niezwykle istotny, lecz nie jedyny element polsko-ukraińskich stosunków. Polska i Ukraina starają się poszerzać pola współpracy, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym. „Staramy się szukać form współpracy, w których możemy działać ręka w rękę, myśląc o przyszłości i o dobrobycie naszych obywateli” - powiedział.(PAP)

ndz/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL