Powstanie Warszawskie

31.07.2018

BohaterON – akcja upamiętniająca uczestników Powstania Warszawskiego rusza w środę

Władysław Rosiński (P) i ps. „Zapałka” i Jan Ryszard Sempka (L) ps. "Sztychnicki" podczas konferencji prasowej dotyczącej III edycji ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!". Fot. PAP/J. Turczyk Władysław Rosiński (P) i ps. „Zapałka” i Jan Ryszard Sempka (L) ps. "Sztychnicki" podczas konferencji prasowej dotyczącej III edycji ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!". Fot. PAP/J. Turczyk

Do 2 października każdy, kto zechce, może wysłać kartkę do powstańca warszawskiego. Trzecia edycja kampanii „BohaterON - włącz historię”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców m.in. w ten sposób, rusza w środę, 1 sierpnia.

"BohaterON to kampania, dzięki której każdy może oddać indywidualny hołd tym, którzy walczyli o nasza wspólną wolność - powstańcom warszawskim. W minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano ok. 215 tys. kartek i listów. Za tą wspaniałą liczbą kryją się setki emocji, łzy wzruszenia, mnóstwo pozytywnych nowych znajomości" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu.

Dodała, że w ubiegłorocznej edycji co trzecia karta zaadresowana była do konkretnego powstańca, co - jak mówiła - oznacza, że "ktoś tę osobę poznał, poczytał o niej, bądź posłuchał przeprowadzonych z nią wywiadów i zdecydował się napisać właśnie od niej". "Udało nam się realnie połączyć pokolenia" - podkreśliła Łesiuk-Krajewska.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października – dnia, w którym przed 74 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie.

Jak podkreśliła Łesiuk-Krajewska, do wyrażenia wdzięczność powstańcom za pomocą elektronicznej pocztówki można użyć jedynie 25 słów. Jest to limit, który obowiązywał podczas działania poczty polowej w okresie Powstania Warszawskiego. Na stronie internetowej kampanii znajdują się zdjęcia oraz krótkie biogramy powstańców.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przyznał, że akcja BohaterON "pozwala powiedzieć +dziękuję+ powstańcom" stanowiącym - jak mówił - grupę ludzi, których "walka się nie skończyła - oni dalej walczą o pamięć i sprawy społeczne". "Ten moment, w którym zaczęli od nieznanych sobie osób z całej Polski dostawać podziękowania jest momentem szczególnym dla dwóch pokoleń - tych, którzy otrzymują kartki, ale także ich autorów" - mówił Ołdakowski.

Walor edukacyjny ma również ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Na przełomie września i października w każdym województwie odbędzie się spotkanie, podczas którego pedagodzy poznają niestandardowe metody pracy z młodzieżą oraz dowiedzą się, jak rozmawiać ze świadkami historii i jak wykorzystywać historię mówioną w pracy z uczniami. Następnie nauczyciele zrealizują wraz z uczniami specjalne projekty historyczne angażujące nie tylko społeczność szkolną, ale i lokalną. Mogą to być wydarzenia, gry, wystawy, filmy czy lekcje.

Według dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza akcja będzie procentować w przyszłości, ponieważ - jego zdaniem - "młode pokolenie poniesie dalej pamięć o tym czasie i bohaterstwie różnych ludzi, różnych środowisk".

Od początku realizacji akcji jej komunikacja opiera się na motywie popularnego serialu Telewizji Polskiej "Czas honoru". Aktorzy grający główne role w tej produkcji – Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny – i w tym roku zostali ambasadorami kampanii, biorąc udział w nowym spocie telewizyjnym i radiowym. "Chcę być taka jak wy i chcę żebyście byli wzorem dla moich dzieci" - mówiła we wtorek Różczka, zwracając się do powstańców.

Obok aktorów w materiale wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego: pani Hanna Stadnik, ps. Hanka, i Pan Jakub Nowakowski, "Tomek".

Pomysł kampanii pojawił się w trakcie prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji "Kartka dla powstańca". Zdaniem organizatorów akcji, w jej wyniku wytworzył się dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś. "Cieszę się, że tak wiele dzieci oraz ich rodzice wysyłają do nas kartki; czuje się ich radość" - zaznaczyła podczas wtorkowej konferencji sanitariuszka i łączniczka w czasie powstania warszawskiego Hanna Stadnik.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL