II Rzeczpospolita

02.09.2017

Debaty, filmy, konkursy i gra miejska na Festiwalu Piłsudskiego w Łodzi

Marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/Reprodukcja Marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/Reprodukcja

Cykl debat o działalności i życiu Józefa Piłsudskiego oraz filmy, konkursy i gra miejska przybliżająca miejsca związane z marszałkiem znalazły się w programie Festiwalu Piłsudskiego w Łodzi. Wydarzenia rozpoczną się 7 września i potrwają do połowy grudnia.

Festiwal poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu odbędzie się w ramach obchodów w Łodzi 150. rocznicy jego urodzin, która przypada 5 grudnia br.

"Poprzez wydarzenia poświęcone postaci Piłsudskiego chcemy przybliżyć ją uczestnikom festiwalu. (...) zapraszając wybitnych historyków, dziennikarzy czy reżysera Filipa Bajona do udziału w dyskusjach zamierzamy zebrać wiedzę, która będzie służyła edukacji mieszkańców i młodzieży szkolnej" – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal Piłsudskiego dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek.

Organizatorzy cyklu imprez zapowiedzieli, że w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście wydarzeń, które rozpoczną się 7 września. Wśród najważniejszych z nich wymienili serię debat "Piłsudski (nie)znany".

"Rozpoczynamy w czwartek inauguracyjnym spotkaniem w Domu Literatury panelem zatytułowanym +A kolor jego jest czerwony… – Piłsudski a socjalizm+. Kolejne z nich będzie dotyczyło Bitwy Warszawskiej i roli, jaką odegrał w niej Piłsudski, a także kontrowersji wokół sformułowania +Cud nad Wisłą+" - wyjaśnił koordynator projektu dr Mikołaj Mirowski z Domu Literatury w Łodzi.

Debaty poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu poprzedzone mają być pokazem kolejnych odcinków serialu w reż. Andrzeja Trzos-Rastawieckiego "Marszałek Piłsudski", które będą stanowić wprowadzenie do rozmów. Cykl ośmiu debat ma odświeżyć różne aspekty działalności politycznej i życia Józefa Piłsudskiego - mówił dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek.

Dodał, że "cykl ośmiu debat ma odświeżyć różne aspekty działalności politycznej i życia Józefa Piłsudskiego".

Tematami pozostałych paneli będą m.in.: "Piłsudskiego przekleństwo peryferii – od międzymorza po politykę równowagi", "Król duch na miarę czasów – literatura i poezja o Marszałku", "Zamach majowy i stan wojenny, czyli wojna domowa po polsku", "Spadkobiercy, czyli piłsudczycy bliżsi i dalsi", "Polski superbohater – Piłsudski a popkultura" i "Piłsudski vs. Dmowski – wieczni rywale".

Debaty poprzedzone mają być pokazem kolejnych odcinków serialu w reż. Andrzeja Trzos-Rastawieckiego "Marszałek Piłsudski", które będą stanowić wprowadzenie do rozmów.

Multimedia, wywiady, zagadnienia

Twórcy festiwalu zachęcają łodzian do udziału w grze miejskiej "Łódzkie ścieżki Ziuka", którą zaplanowano na 22 września. Jej uczestnicy będą mieli okazję prześledzić szlaki łódzkiego epizodu w życiu Józefa Piłsudskiego. Marszałek do Łodzi przybył jesienią 1899 roku, a w nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku został aresztowany i z mieszkania na ul. Wschodniej przetransportowany do więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej).

Punktami zwrotnymi gry będą m.in.: dom Piłsudskiego, Plac Wolności, skrzyżowanie Piotrkowskiej z Zieloną, gdzie mieścił się dawny skład Tybera i skąd pochodził papier do druku wydanych przez Piłsudskiego w Łodzi numerów pisma "Robotnik". Uczestnicy gry odwiedzą także budynek dawnego więzienia na Gdańskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Wśród pozostałych atrakcji festiwalu są m.in.: koncert "Pieśni dla niepodległości" w wykonaniu Zofii Krotkowskiej oraz konkursy - na komiks historyczny poruszający wybrany fragment biografii Piłsudskiego oraz plastyczny - "Odyseje Piłsudskiego". Cykl imprez potrwa do 15 grudnia.

Organizatorem Festiwalu Piłsudskiego jest łódzki Dom Literatury przy wsparciu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal historyczny dzieje.pl.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

edytor: Dorota Kazimierczak

bap/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL