Polska po 1989 roku

05.02.2019

A. Duda: okrągły stół jest symboliczny nie tylko dla przemian politycznych

Warszawa, 05.02.2019. Prezydent Andrzej Duda (C) pozuje do pamiątkowego zdjęcia z uczestnikami debaty oksfordzkiej z udziałem młodzieży "Obrady okrągłego stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce", zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim, 5 bm. w przeddzień 30-lecia inauguracji obrad. Fot. PAP/P. Supernak Warszawa, 05.02.2019. Prezydent Andrzej Duda (C) pozuje do pamiątkowego zdjęcia z uczestnikami debaty oksfordzkiej z udziałem młodzieży "Obrady okrągłego stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce", zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim, 5 bm. w przeddzień 30-lecia inauguracji obrad. Fot. PAP/P. Supernak

Okrągły stół jest symboliczny, nie tylko dla przemian politycznych, ale także dla sposobu debatowania - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda rozpoczynając debatę oksfordzką pt. "Obrady okrągłego stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce".

"Można różnie oceniać historię i tamte dzieje, dzisiaj patrzymy z punktu widzenia skutków, które wtedy tamtejsze wydarzenia w efekcie wywołały. Będziecie dzisiaj dyskutować o znaczeniu tych zdarzeń, więc ja nie będę tutaj dokonywał żadnej własnej oceny, pozostawiając wam właśnie tę rolę" - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że "jedno jest pewne: zmienił się w Polsce ustrój, zmieniła się nasza sytuacja. Dziś jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, jesteśmy też członkiem Sojuszu Północno-Atlantyckiego - NATO, co i w tamtym momencie, w 1955 r. i w 1989 r. jeszcze było w zasadzie nie do pomyślenia".

Przypomniał, że nie tylko kształt stołu miał znaczenie symboliczne, ale "również symboliczne było to - choć nie wiem czy wtedy się nad tym zastanawiano - że stał właśnie w tej sali. W sali, w której 14 maja 1955 r. podpisany został Układ Warszawski".

Zaznaczył, że "historia tak bardzo się zmieniła, chociaż potrwało to przez lata, ale faktem jest, że także i ten okrągły stół tutaj w tej sali wówczas stojący dokładnie 30 lat temu - bo już tutaj wtedy stał w przeddzień rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu - ma wymiar nie tylko historyczny, ale ma także wymiar symboliczny"

"Symboliczny z punktu widzenia nie tylko przemian politycznych i przemian demokratycznych, które w Polsce nastąpiły, ale także ze względu na symbol sposobu debatowania ludzi równych" - wyjaśnił prezydent Duda. "Debatowania ludzi, którzy nie są sobie przeciwstawni, siedzą przy okrągłym stole, aby pokazać wolę debaty i wolę osiągnięcia kompromisu" - dodał (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL