Europa i świat po 1989 roku

09.11.2019

Dziedzictwo 1989 roku tematem konferencji w Waszyngtonie

Dziedzictwo roku 1989, roku przełomu demokratycznego, którego symbolem stało się obalenie 30 lat temu muru berlińskiego, było w piątek głównym tematem konferencji zatytułowanej „Triumf wolności” w Waszyngtonie.

Organizatorem konferencji była pozarządowa, ponadpartyjna Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation -VOC). Konferencja w historycznym hotelu Mayflower w śródmieściu Waszyngtonu, zgromadziła byłych i obecnych przedstawicieli władz federalnych USA i Kongresu, historyków, politologów, byłych dysydentów z dawniej komunistycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej i przedstawicieli opozycji antykomunistycznej obecnie działającej w państwach takich jak Chiny i Wietnam.

Prof. Edward Lee współzałożyciel i prezes Fundacji otwierając konferencję wskazał, że mimo upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej 30 lat temu, nadal co piąty mieszkaniec Ziemi żyje pod totalitarną tyranią w takich krajach jak Chiny, Wietnam, Korea Północna, Kuba i Laos.

CZYTAJ TAKŻE

Nagminne łamanie podstawowych praw człowieka, praw mniejszości religijnych, agresywna polityka władz chińskich na arenie międzynarodowej, nieuczciwe praktyki handlowe i kradzież własności intelektualnej były jednym z najczęściej powracających wątków piątkowej konferencji.

„Władze w Pekinie najwięcej nauczyły z doświadczeń roku 1989 aby nie dopuścić w Chinach do podobnego zrywu demokratycznego, jaki miał miejsce 30 lat temu w Europie” - argumentowała występując podczas jednej z sesji dziennikarka śledcza Bethany Allen-Ebrahimian zajmująca się dezinformacją i innymi działaniami Chin.

Podczas sesji poświęconej ocenie doświadczeń przełomowego dla losów demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej roku 1989, wystąpili pastor luterański, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych chiński działacz demokratyczny Wei Jingsheng, laureat przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody Sacharowa oraz Wess Mitchell do lutego b.r. asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu.

Mitchell, obecnie wiceprezes waszyngtońskiego Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych i współpracownik Uniwersytetu Harvarda, w swoim wystąpieniu przedstawił się jako przedstawiciel ostatniego pokolenia, które „ było wystarczająco dojrzałe aby pamiętać koniec +zimnej wojny+”

CZYTAJ TAKŻE

Powiedział on, że „ (…) euforia jaka towarzyszyła wydarzeniom roku 1989 była prawdopodobnie największym, spontanicznym, powstaniem społeczeństw w Europie od rewolucji 1848 roku („ wiosny ludów” – PAP) (…) Był to swoisty powrót narodów Europy Środkowo-Wschodniej do Zachodu” – powiedział Mitchell.

Zarówno Mitchell jak i Gauck w swoich wystąpieniach podkreślili, że obalenie Muru Berlińskiego poprzedził zryw polskiej Solidarności i dalsze zmiany w Polsce.

Uczestnicy konferencji obejrzeli także utrwalone na taśmie wideo pozdrowienia od polskiego pochodzenia kongresmana Edwarda Lipińskiego, demokraty ze stanu Illinois.

Kongresman Lipiński współprzewodniczący grupy parlamentarnej ofiar komunizmu, był w tym tygodniu głównym autorem rezolucji Izby Reprezentantów wzywającej prezydenta Donalda Trumpa do ustanowienia 7 listopada Dniem Pamięci Ofiar Komunizmu.

Prezydent Trump spełnił życzenia ustawodawców podpisując w środę, w rocznicę rewolucji bolszewickiej, proklamację upamiętniającą obalenie Muru Berlińskiego i ustanawiającą 7 listopada „Dniem Pamięci Ofiar Komunizmu”.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL