Europa i świat po 1989 roku

11.09.2019

E. Witek: Polskę i Łotwę łączy troska o bezpieczeństwo ze strony wschodniej

Polskę i Łotwę łączą troska o bezpieczeństwo ze strony wschodniej oraz doświadczenia historyczne – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w środę spotkała się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Politycy zgodzili się, że gwarantem bezpieczeństwa regionu jest NATO.

Prezydent Łotwy w środę przebywał w Warszawie z oficjalną wizytą. Wcześniej spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu, marszałek Witek podziękowała prezydentowi Łotwy za obecność w Warszawie na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zaangażowanie jego kraju w ważnych dla Polski uroczystości.

"Mamy wspólne doświadczenia historyczne, które łączą oba nasze kraje. Dziękuję też za zaangażowanie parlamentarzystów łotewskich w wiele inicjatyw, ostatnio w uroczystości 450. rocznicy unii polsko-litewskiej w Lublinie" - powiedziała Witek zwracając się do prezydenta Łotwy.

CZYTAJ TAKŻE

Egils Levits zauważył, że nazwy parlamentów – polskiego Sejmu i łotewskiego Saeima – są semantycznie bardzo podobne. "To podobieństwo jest ważne o tyle, że parlamenty obu naszych krajów stanowią ważny punkt ciężkości, jeśli chodzi o władzę w systemach parlamentarnych" – powiedział.

Dodał, że to jego druga wizyta w Polsce we wrześniu. Pierwsza była związana z obchodami II wojny światowej. "Jestem po dużym wrażeniem przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że nie wolno nam dawać przyzwolenia na naruszenia prawa międzynarodowego. Jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły mogą doprowadzić do następnej wojny" – ocenił łotewski polityk.

Marszałek Sejmu i Prezydent Łotwy zwrócili również uwagę, że w kontekście podobnych doświadczeń historycznych, ważna jest współpraca w ramach bezpieczeństwa naszego regionu.

Egils Levits podkreślił rolę polskich żołnierzy, którzy są obecni na Łotwie, dbając o bezpieczeństwo tego państwa. Obie strony przyznały też, że gwarantem bezpieczeństwa regionu jest NATO - podkreślono w komunikacie. Marszałek Witek dodała, że Polskę i Łotwę łączy także troska o bezpieczeństwo ze strony wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE

Według komunikatu podczas spotkania poruszono również kwestię polityki historycznej. Witek podkreśliła, że "dla obecnego rządu polskiego od początku była to kwestia niezwykle istotna". Nawiązała do niedawnej wizyty we Berlinie związanej z obchodami 80. rocznicy II wojny światowej, gdzie Przewodniczący Bundestagu wyraził ubolewanie z powodu niskiej świadomości historycznej młodego pokolenia Niemców.

Prezydent Levits przy tej okazji wskazał na Instytut Pamięci Narodowej, jako "wzór instytucji dbającej o pamięć i narodowe dziedzictwo historyczne".

Poruszono również kwestię polityki prowadzonej wobec polskiej mniejszości na Łotwie. Marszałek Sejmu podziękowała prezydentowi Łotwy za przychylność, na którą Polska może liczyć w tym obszarze.

Levits zapewnił, że polska mniejszość na Łotwie ma swój ogromny wkład w rozwój kulturalny i historyczny kraju. Jednocześnie zapewnił, że Łotwa daje gwarancje Polakom do kultywowania swojego języka, tradycji i kultury.

Politycy podczas spotkania zwrócili także uwagę na inne kwestie, które łączą oba kraje. Marszałek Witek wymieniła tu przede wszystkim turystykę i projekty infrastrukturalne, jak Via Carpatia oraz Via Baltica. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL