Władze RP na uchodźstwie

07.12.2019 aktualizacja 08.12.2019

Chorągiew Białostocka ZHP upamiętniła Ryszarda Kaczorowskiego

Ryszard Kaczorowski. Fot. PAP/W. Stein Ryszard Kaczorowski. Fot. PAP/W. Stein

Ponad 800 zuchów, harcerzy i instruktorów uczestniczyło w uroczystej zbiórce zorganizowanej w sobotę w Białymstoku w związku z setną rocznicą urodzin Ryszarda Kaczorowskiego. Pochodzący z tego miasta ostatni prezydent RP na uchodźstwie jest patronem Chorągwi Białostockiej ZHP.

Były gry miejskie, zabawy i spotkania tematyczne poświęcone życiu i działalności Ryszarda Kaczorowskiego. Całość zakończyła uroczysta gala. podczas niej nagrody odebrali najaktywniejsi instruktorzy-wychowawcy ZHP Chorągwi Białostockiej.

Z okazji stulecia urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie wydano jednodniówkę "Harcerz Białostocki". Główna jego część to szczegółowy życiorys Kaczorowskiego, autorstwa białostockiego historyka i przyjaciela rodziny Kaczorowskich prof. Adama Dobrońskiego.

Ryszard Kaczorowski ma w życiorysie również działalność w harcerstwie, do którego wstąpił w maju 1931 r. W październiku 1933 r. złożył przyrzeczenie przy trzech dębach zasadzonych w białostockim parku Zwierzynieckim na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja (obecnie park nosi imię Konstytucji 3 maja).

CZYTAJ TAKŻE

Komendant ZHP Chorągwi Białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski powiedział PAP, że przez cały rok jubileuszu stulecia urodzin patrona podejmowane były różne inicjatywy, by przybliżyć harcerzom jego postać i działalność. Przypomniał, że druh Ryszard przeszedł całą drogę harcerską, od grup najmłodszych (współczesnych ich odpowiednikiem są zuchy).

"Mówimy też najmłodszym o ciężkich czasach, w których przyszło mu żyć, jak również to, że nie mógł powrócić do ojczyzny" – dodał Jakubowski.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Jest honorowym obywatelem tego miasta. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku. Zatrzymany w 1940 r. przez NKWD został skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na wywózkę do łagru na Kołymie. Po odzyskaniu wolności wstąpił do armii gen. Władysława Andersa i przeszedł nią cały szlak bojowy. Walczył pod Monte Cassino.

W 1947 r. osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 r. objął – po zmarłym nagle Kazimierzu Sabbacie – stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie jako szósty prezydent II RP. Zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat.

W Białymstoku, w związku z setną rocznicą urodzin Kaczorowskiego, m.in. otwarto okolicznościową wystawę na terenie kampusu uniwersytetu, gdzie jest gabinet z pamiątkami po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, a Muzeum Wojska wydało komiks o jego życiu.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ kow/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL