Wojna polsko-bolszewicka

03.09.2019

IPN przybliży młodzieży postać pilota por. Tadeusza Jeziorowskiego

Łódzki IPN, podczas zajęć i warsztatów przy mogiłach lotników lwowskich, przybliży w środę młodzieży szkolnej postać pochowanego w Łodzi por. Tadeusza Jeziorowskiego. Historia najmłodszego obrońcy Płocka w czasie wojny polsko-bolszewickiej trafiła na karty wydanego przez Instytut komiksu.

W tym roku obchodzona jest 80. rocznica śmierci por. pil. Tadeusza Jeziorowskiego, który poległ 4 września 1939 r. na lotnisku polowym Widzew-Ksawerów koło Łodzi w walce z samolotami Luftwaffe.

Z tej okazji łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał komiks autorstwa Tomasza Wilczkiewicza "Waleczny Tadzio". Upamiętnia on postać Jeziorowskiego, przedstawiciela pokolenia, które - jak zaznaczyli wydawcy broszury - z bronią w ręku, często za cenę życia, musiało walczyć o niepodległość Rzeczypospolitej.

Oprócz premiery komiksu, pracownicy łódzkiego IPN podobnie, jak w poprzednich latach, zaplanowali w środę szereg działań edukacyjnych przybliżających postać por. Jeziorowskiego. Odbędą się one w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Ksawerowie oraz na cmentarzu wojskowym na Dołach w Łodzi, gdzie pilot został pochowany.

CZYTAJ TAKŻE

"Przed mogiłami lotników lwowskich na części wojskowej cmentarza na Dołach w Łodzi, odbędą się zajęcia dla grupy kilkudziesięciu harcerzy z Płocka, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Następnie młodzież odwiedzi Salę Tradycji Lotnictwa Polskiego, prowadzoną staraniem miłośnika lotnictwa Piotra Matwieja przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi" - poinformowała PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN.

Jak przypomina instytut, bohater środowych prelekcji był harcerzem i najmłodszym obrońcą Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako 11-letni uczeń gimnazjum w ogniu walki dostarczał amunicję na barykadę. W 1921 r. w wieku 13 lat został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych, stając się najmłodszym kawalerem tego orderu.

Następnie, już jako pilot Wojska Polskiego, walczył w kampanii wrześniowej. Wspomagając Armię Łódź w szeregach III Dywizjonu Myśliwskiego 6 Pułku Lotniczego ze Lwowa poległ 4 września 1939 r. na lotnisku polowym Widzew-Ksawerów k. Łodzi w walce powietrznej z samolotami Luftwaffe. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Wojennym Virtuti Militari. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL