Europa i świat po 1989 roku

27.07.2017

Jarosław Kaczyński o apelu Rosji ws. pomników: triumfuje hipokryzja

Trzeba te kwestie tłumaczyć partnerom, pokazywać, jak jest naprawdę i "odwoływać się do hipokryzji, która tutaj triumfuje" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do apelu Rosji o potępienie bezczeszczenia pomników żołnierzy Armii Czerwonej.

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w zeszłym tygodniu apel, w którym określa polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu jako "bluźnierczy akt" i oznajmia, że nie można wybaczyć tym, "którzy znieważają pamięć żołnierzy" Armii Czerwonej. Rosyjscy deputowani zwracają się "o zdecydowane potępienie coraz częstszych przypadków niszczenia i bezczeszczenia pomników i obiektów memorialnych wzniesionych ku czci żołnierzy państw koalicji antyhitlerowskiej". Apel jest skierowany do parlamentów krajów europejskich i do międzynarodowych organizacji parlamentarnych.

"Są w polityce międzynarodowej także sytuacje zabawne. Mają także aspekt mniej zabawny, może nawet ktoś uważa, że groźny. Ale to tak jest, że Rosja - demokracja, jak wiadomo tam kwitnie, praworządność też - jest gotowa w takich sprawach przeciw nam występować" - ocenił w czwartek w TV Trwam Kaczyński.

Podkreślił, że trzeba te kwestie tłumaczyć partnerom, pokazywać, jak jest naprawdę i "odwoływać się do hipokryzji, która tutaj triumfuje".

Według prezesa PiS "sprawa Polski" w Radzie Europy spotkała się z agresją, natomiast zachowano ogromną ostrożność, gdy zajmowano się "sprawą Turcji, gdzie są dziesiątki tysięcy więźniów politycznych, gdzie dochodzi do wielu brutalnych naruszeń, które także prowadzą do śmierci".

"To wszystko nie ma nic wspólnego z żadną sprawiedliwością, z faktami, to są interesy. Turcja ma strategiczne położonie, blokuje - lub nie - napływ migrantów ekonomicznych do Europy, w związku z tym postępuje się z nią delikatnie, a wobec Polski można wszystko. Nie możemy się na to zgodzić, musimy o tym publicznie mówić, na forum Europy" - mówił Kaczyński.

Przyjęcie apelu przez rosyjską Dumę nastąpiło dwa dni po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjętej w kwietniu 2016 roku. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny.

Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku. (PAP)

mce/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL