Religia

21.04.2019

Katolicy na Białorusi świętują Wielkanoc

W niedzielę białoruscy katolicy świętują Wielkanoc, która w tym języku nazywa się Wielkim Dniem. "To święto świąt, dlatego ważne jest, by przeżyć je głęboko w sercu" – powiedział PAP ks. Jury Sańko.

"Oczywiście święta widać np. w wystroju sklepów, pojawiają się w sprzedaży kulicze, czyli prawosławne babki wielkanocne i pascha. Najważniejsze jest jednak duchowe przeżywanie tych świąt oraz tradycje związane z nimi, które na Białorusi są praktycznie tożsame z polskimi" – powiedział PAP Jury Sańko, proboszcz parafii św. Rocha, rzecznik białoruskiego episkopatu.

"Wchodzimy w tajemnicę śmierci, przebywania w grobie i tajemnicę zmartwychwstania. Wielkanoc to święto świąt. Chrystus nie umiera dla jakiegoś narodu wybranego, ale dla każdego człowieka" – dodał Sańko.

Sobota jest dniem święcenia pokarmów i przygotowania do głównej liturgii w roku: Wigilii Paschalnej. Co roku najważniejsza msza świąteczna jest transmitowana przez telewizję państwową z różnych białoruskich świątyń – tym razem z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu.

Podobnie jak Boże Narodzenie, także Wielkanoc jest na Białorusi "podwójnym" świętem – w wielu rodzinach obchodzona jest dwa razy – według kalendarza katolickiego i prawosławnego.

Białorusini mówią o przenikaniu się tych dwóch tradycji. Widać to m.in. w Wielką Sobotę, podczas święcenia potraw. W większości katolickich koszyczków można znaleźć kulicz – prawosławną babkę drożdżową.

Białoruscy Polacy mówią PAP, że Wielkanoc to dla nich czas spędzany przede wszystkim w gronie rodzinnym. "Bez rodziny i przekazywania sobie tradycji z pokolenia na pokolenie nie byłoby tej kulturowej pamięci. Trzeba pamiętać, że przez długi okres komunizmu religijne obrzędy były zakazane i tradycje przetrwały tylko dzięki temu, że były pielęgnowane w rodzinach" – powiedziała PAP Andżelika Borys, szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL