Polska po 1989 roku

22.06.2019

Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia 2. Igrzysk Europejskich w Mińsku. 21.06.2019. Fot. PAP/P. Nowak Reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia 2. Igrzysk Europejskich w Mińsku. 21.06.2019. Fot. PAP/P. Nowak

Wszystkie 50 europejskich komitetów olimpijskich poparło w sobotę w Mińsku kandydaturę Krakowa i Małopolski do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku – poinformowało Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Kandydaturę zaprezentował prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Była to jedyna kandydatura i została zaaprobowana jednogłośnie. Jak powiedział przewodniczący EOC Słoweniec Janez Kocijancic miasto Kraków i region mają bogatą infrastrukturę sportową, którą można będzie wykorzystać podczas Igrzysk.

Drugie igrzyska organizuje stolica Białorusi - Mińsk. Pierwsze odbyły się cztery lata wcześniej w azerbejdżańskim Baku.

"Powierzenie nam organizacji Igrzysk Europejskich za cztery lata, to doskonała promocja nie tylko Krakowa i Regionu Małopolski. Jestem ponadto niezwykle ucieszony, że za naszymi igrzyskami opowiedziały się podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia EOC wszystkie narodowe komitety olimpijskie wchodzące w jego skład" - powiedział PAP prezes Kraśnicki.

Polski Komitet Olimpijski otrzymał listy intencyjne podpisane przez Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego dotyczące ich gotowości do podjęcia się roli współgospodarzy tej imprezy i na tej podstawie w dniu 31 maja zgłosił kandydaturę Krakowa i Regionu Małopolska do EOC. Podjęta w Mińsku decyzja rozpoczyna prace przygotowawcze do trzecich Igrzysk Europejskich 2023.

Kolejnym etapem prac związanych z organizacją igrzysk za cztery lata będzie opracowanie ich programu i powołanie przez EOC Komisji Koordynacyjnej nadzorującej przygotowania do tej imprezy.

Impreza w Mińsku, w której startuje ponad 4000 sportowców, rozpoczęła się 21, a zakończy 30 czerwca. Zawody pierwotnie mieli zorganizować Holendrzy, ale rosnące koszty przygotowań zmusiły ich do rezygnacji.

Igrzyska, na mniejszą skalę niż ogólnoświatowe, mają od dawna Azja i Brytyjska Wspólnota Narodów. Niedawno przyszła kolej na Europę. W inauguracji imprezy w Baku biało-czerwoni zdobyli dwadzieścia medali, dwa złote, osiem srebrnych i dziesięć brązowych.

"Termin zgłaszania kandydatur na gospodarza trzeciej edycji Igrzysk Europejskich w 2023 roku minął 31 maja i EOC z przyjemnością potwierdził, że wpłynęła jedna oferta od Polskiego Komitetu Olimpijskiego - wspólna propozycja Miasta Krakowa i Regionu Małopolski" - napisano wówczas na oficjalnej stronie internetowej EOC.

(PAP)

jej/ mm/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL