Lata 1983-1987

24.06.2019

M. Morawiecki: nie byłoby dzisiejszej Polski bez Solidarności Walczącej

Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej oddział Trójmiasto-Gdynia. Fot. PAP/A. Warżawa Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej oddział Trójmiasto-Gdynia. Fot. PAP/A. Warżawa

Nie byłoby dzisiejszej Polski bez was, bez Solidarności Walczącej - powiedział w poniedziałek w Gdyni podczas obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto premier Mateusz Morawiecki.

„Sam czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie, którą zbudowaliście. Zwłaszcza starsi o parę lat, o pokolenie ode mnie działacze, którzy ofiarnie poświęcali swoje życie, często karierę zawodową, dla dobra naszej ojczyzny" – mówił szef rządu.

Podkreślił, że bez Solidarności Walczącej, "nie byłoby dzisiejszej Polski, bez was”. „Cześć i chwała bohaterom - tym, którzy tutaj siedzą. Tym, którzy odeszli od nas, jak niedawno Edek Frankiewicz i wszystkim innym, których nie ma już z nami dzisiaj. Jestem przekonany, że właśnie wam zawdzięczamy w ogromnym stopniu to, że w końcu doczekaliśmy czasów, kiedy możemy naprawiać Rzeczpospolitą. Kiedy w dużo szczęśliwszych geopolitycznie czasach mamy szansę tworzyć wizję rozwoju Polski, o jakiej wszyscy marzyliśmy" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

"Niech ta wizja Polski Solidarności Walczącej się ziści" - dodał. Premier przyznał, że dla niego Solidarność Walcząca „łączyła romantyzm celów i pozytywizm środków”.

„Chcę przypomnieć jedną kwestię, która była waszym znakomitym wynalazkiem, o którym słyszeliśmy już wówczas (...) Jeden z działaczy Solidarności Walczącej Jan Białostocki wymyślił nadajnik jeżdżący w samochodzie i odtwarzana taśma z audycją była słyszana w promieniu bodajże kilkuset metrów, ale ze względu na to, że samochód się przemieszczał, to Służba Bezpieczeństwa nie mogła namierzyć w prosty sposób tego urządzenia. Ta inwencja połączona z techniką, wyobraźnia z tą odwagą tworzyła takie kłopoty Służbie Bezpieczeństwa, że gdzieś Kiszczak powiedział, że trzeba rzucić wszelkie siły, wszelkie środki do zwalczenia Solidarności Walczącej, a było to już po połowie lat 80.” – mówił szef rządu.

Zwracając się do dawnych działaczy SW Oddział Trójmiasto premier podkreślił, że „to wasze działanie, wasz hart ducha, wasza odwaga doprowadziła nas do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy". „To właśnie wiara w to, że Polska może być suwerenna, że nie ma kompromisu ze złem była dla mnie i dla wielu młodych ludzi wtedy wielkim drogowskazem, światłem nadziei” – ocenił.

Przypomniał, że na Wybrzeżu zapadł surowy wyrok dla działaczki SW Ewy Kubasiewicz - 10 lat więzienia, podczas gdy prokurator żądał 9 lat pozbawienia wolności. „Sędzia, który wydał ten wyrok jeszcze przez kilka lat orzekał (po 1989 r.). To dla tych, którzy krytykują naszą reformę wymiaru sprawiedliwości - niech będzie to żywym memento” – zaznaczył Morawiecki.

Podczas obchodów głos zabrał także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, który działaczy Solidarności Walczącej nazwał "bohaterami naszej współczesnej drogi o wolną i niepodległą Polskę". "Chciałbym państwu bardzo serdecznie i gorąco podziękować za to, że w czasie najwyższej próby nie zabrakło państwu odwagi, determinacji; że nie wahaliście się poświęcać swojego zdrowia, swojego szczęścia prywatnego na rzecz wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Państwo nie chcieliście żyć w wychodku, jakim był komunizm. Państwo - obdarzeni godnością, nie niewolniczą - chcieliście przywrócić blask i świetność czyli wolność okupowanej przez komunistów Polsce" - mówił Kasprzyk.

Przyznał, że wiele pokoleń nie doczekało wolności, ale "chyba najpiękniejszym darem, jaki opatrzność może dać jest to, aby uczestnicy walk o wolną Polskę, tak jak członkowie Solidarności Walczącej doczekali wolności, doczekali niepodległości".

"Chciałbym jeszcze podziękować w imieniu mojego pokolenia i pokoleń, które przyjdą po nas podziękować za to, że Solidarność Walcząca zawsze nam mówiła, nam Polakom, że ze złem nigdy paktować nie wolno. Niestety, nie dostrzegli, nie wsłuchali się w nie ci, którzy 30 lat temu w 1989 r. zaczęli paktować ze złem. W jakże innym miejscu byłaby Polska, gdyby wtedy posłuchano ludzi Solidarności Walczącej. I za to wam chwała" - podkreślił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto odbywają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni; potrwają do wtorku.

Z powodów zdrowotnych do Gdyni nie przyjechał założyciel SW Kornel Morawiecki.

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju - oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL