Europa i świat po 1989 roku

03.11.2019

Marszałek Sejmu złożyła wieńce przed pomnikiem Memento-Smoleńsk i popiersiem J. Piłsudskiego w Budapeszcie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w niedzielę w stolicy Węgier wieńce przed pomnikiem Memento-Smoleńsk poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Witek w niedzielę rozpoczęła dwudniową wizytę na Węgrzech. W poniedziałek weźmie udział w IX Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który będzie poświęcony kwestii rozszerzenia UE.

W kwietniu ub. roku w budapeszteńskiej dzielnicy Budafok-Teteny odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Memento-Smoleńsk, poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 r. oraz przyjaźni polsko-węgierskiej.

W uroczystości wzięli wówczas udział m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban. Inicjatorem budowy pomnika był szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth.

CZYTAJ TAKŻE

Z kolei popiersie marszałka Piłsudskiego w Budapeszcie zostało odsłonięte we wrześniu ub. roku, uroczystość stanowiła część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Popiersie stanęło w parku Gesztenyes w XII dzielnicy, w pobliżu dzisiejszej ulicy Boeszoermenyiego, którą po śmierci Piłsudskiego nazwano jego imieniem. U wylotu tej ulicy znajduje się obecnie tablica poświęcona Piłsudskiemu.

Autorem popiersia jest Michał Wiśnios, którego inne rzeźby Marszałka Piłsudskiego można oglądać m.in. w Morawicy pod Krakowem.

Z Budapesztu Karol Kostrzewa (PAP)

kos/ ndz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL