Europa i świat po 1989 roku

27.12.2019

Msza pogrzebowa nestora włoskiej Polonii Stanisława Augusta Morawskiego

W polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie odprawiona została w piątek msza pogrzebowa nestora włoskiej Polonii Stanisława Augusta Morawskiego, który zmarł w poniedziałek w wieku 97 lat.

Legendarny działacz polonijny był jednym z założycieli Związku Polaków we Włoszech oraz prezesem Fundacji Rzymskiej Margrabiny J. S. Umiastowskiej, której celem jest m.in. promocja badań na temat stosunków polsko-włoskich, dokumentowanie działalności Polaków we Włoszech. Opiekował się biblioteką fundacji.

Był także członkiem rady fundacji polskiego muzeum, utworzonego przy cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

CZYTAJ TAKŻE

Stanisław August Morawski, ceniony doradca środowisk polskich i włoskich, przyjaciel kilku pokoleń przedstawicieli Polonii, był wybitną postacią polskiego życia kulturalnego i społecznego w Wiecznym Mieście. We Włoszech mieszkał od lat 50.

W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W Rzymie pożegnali go liczni przedstawiciele Polonii.

List kondolencyjny na uroczystości pogrzebowe w Wiecznym Mieście wystosował premier Mateusz Morawiecki, w którym napisał m.in., że wybitny działacz polonijny miał wielkie zasługi dla ojczyzny.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL