Walka o niepodległość 1914-1918

10.12.2017

Msza św. na Wawelu zainaugurowała krakowskie obchody 100-lecia niepodległości

Złożenie kwiatów na sarkofagu Józefa Piłsudskiego w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, po mszy świętej w Katedrze Wawelskiej z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Piłsudskiego. Fot. PAP/J. Bednarczyk Złożenie kwiatów na sarkofagu Józefa Piłsudskiego w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, po mszy świętej w Katedrze Wawelskiej z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Piłsudskiego. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Msza św. w Katedrze Wawelskiej z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zainaugurowała w niedzielę krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska stała się jego rodziną, to o taką rodzinę walczył – mówił w homilii ks. prałat Jacek Urban.

W katedrze zgromadzili się liczni przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich, kombatanckich i patriotycznych.

Jak podkreślił ks. Jacek Urban, Józef Piłsudski "zajmuje szczególne miejsce w dziejach Ojczyzny i Narodu", a "jego 150-lecie urodzin obchodzimy przygotowując się do 100-lecia odrodzenia Polski, bo on jest jednym z ojców niepodległości".

"Naczelnik państwa, naczelny wódz, pierwszy marszałek, wybitny polityk, najważniejsza postać naszych dziejów w okresie międzywojennym. Należy do tego pokolenia Polaków, które walczyło o niepodległość i doczekało się niepodległości. Przez 50 lat żył w niewoli, tylko 18, jakie mu pozostały, przeżył w wolnej Polsce" - powiedział ks. Urban.

"To Polska stała się jego rodziną, to o taką rodzinę walczył i potem jej bronił, a więc to do nas należy pamięć o pierwszym marszałku" – podkreślił w homilii kapłan. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pieronek.

Po mszy w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów złożono kwiaty na trumnie Józefa Piłsudskiego. Odbyła się również dekoracja sztandaru Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i zasłużonych działaczy środowisk patriotycznych medalem "Pro Patria", nadawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Urodziny Józefa Piłsudskiego uczcili też 5 grudnia krakowscy uczniowie. Delegacje szkół złożyły kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, następnie uczniowie przeszli w pochodzie pod pomnik Józefa Piłsudskiego i Legionistów, gdzie również złożyli kwiaty.

W ramach obchodów na biało-czerwono oświetlone zostały kładka o. Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka.

Do końca stycznia w Bibliotece Głównej AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30 można oglądać wystawę "Krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 rocznica urodzin".

Jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z Józefem Piłsudskim w Krakowie jest Kopiec Piłsudskiego. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej.

Obecnie w Kopcu Józefa Piłsudskiego, zwanym Mogiłą Mogił, złożone są ziemie z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie. "To miejsce, w którym w sposób symboliczny spotykają się ci wszyscy, którzy na różnych krańcach świata walczyli i oddali swoje życie za niepodległą Polskę" - mówił PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego dr Jerzy Bukowski.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie. (PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL