II Rzeczpospolita

12.05.2017

Na Litwie obchody 82. rocznicy śmierci Piłsudskiego z udziałem szefa BBN

Cmentarz na Rossie - mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki. Fot. PAP/J. Undro Cmentarz na Rossie - mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki. Fot. PAP/J. Undro

W 82. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w piątek na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum serca marszałka i jego matki, kwiaty złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej i polskiej społeczności na Litwie.

W wileńskich uroczystościach udział wziął przebywający na Litwie z wizytą szef BBN Paweł Soloch.

„To zaszczyt składać kwiaty na Rossie w takim dniu” – powiedział PAP Soloch, wskazując, że „to miejsce jest znaczące dla każdego Polaka ze względu na osobę marszałka i na czyny, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość po 200 latach niewoli”.

Złożenie kwiatów na Rossie zakończyło trzydniową wizytę szefa BBN na Litwie, podczas której spotkał się w bazie w Szawlach z polskimi lotnikami pełniącymi misję nadzoru nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii, odbył rozmowy z doradczynią prezydent Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego Żivile Szatuniene i ministrem obrony Raimundasem Karoblisem.

W piątek przed południem szef BBN rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem. W wydanym po spotkaniu komunikacie, minister wysoko ocenił wkład Polski w litewskie bezpieczeństwo. „Ścisła współpraca z Polską jest ważnym elementem w umacnianiu bezpieczeństwa i obrony Litwy” - wskazał szef litewskiego MSZ.

W ramach obchodów 82. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie wieczorem (o godz. 18 czasu lokalnego) w polskim kościele Ducha Świętego odprawiona zostanie msza święta w intencji Marszałka i Ojczyzny. W Domu Kultury Polskiej o godz. 19 rozpocznie się „Wieczór Pamięci Marszałka Ziuka”. Program artystyczny - w oparciu o wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny, urodzonej w Wilnie poetki, osobistej sekretarki marszałka Józefa Piłsudskiego - przygotowało Polskie Studio Teatralne w Wilnie.

Jak poinformowała PAP kierownik artystyczny Studia Lilia Kiejzik, „+Wieczór Pamięci Marszałka Ziuka+ inauguruje Rok Józefa Piłsudskiego”. W planach Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie jest przygotowanie na 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, programu poetycko-muzycznego, a na 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego - sztuki teatralnej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ro/ akw/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL