Polska po 1989 roku

22.10.2019

Na odsłonięcie pomnika Korfantego w Warszawie pojedzie ze Śląska „złoty pociąg”

"Złoty pociąg". Fot. PAP/M. Bielecki "Złoty pociąg". Fot. PAP/M. Bielecki

Na piątkowe odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie delegacja z woj. śląskiego pojedzie „złotym pociągiem” - zapowiedział we wtorek marszałek regionu Jakub Chełstowski. „Złoty pociąg” to regionalny skład w malowaniu upamiętniającym powstania śląskie.

Pomnik Wojciecha Korfantego ma zostać odsłonięty w piątkowe południe w Warszawie u zbiegu Alei Ujazdowskich i ul. Agrykola. Według informacji stołecznego ratusza w uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych i gmin śląskich.

Jak powiedział w rozmowie wyemitowanej we wtorek na antenie Radia Piekary marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, delegacja z regionu pojedzie na piątkową uroczystość „złotym pociągiem”, jak potocznie określany jest skład Kolei Śląskich pod nazwą Powstaniec Śląski, kursujący na co dzień w charakterystycznej złotej okleinie różnymi trasami w województwie.

„Dobrze, że to się odbędzie – na stulecie pierwszego powstania śląskiego. To, myślę, ważne wydarzenie. Jedziemy tym naszym złotym pociągiem; chcemy pokazywać, że jesteśmy dumni z naszej historii” - sygnalizował w Radiu Piekary Chełstowski.

Pytany o historię budowy pomnika Korfantego w Warszawie, w której w poprzednich latach m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych z woj. śląskiego deklarowali własny udział finansowy w postawieniu monumentu, marszałek wyraził zadowolenie, że „ta inicjatywa przebiła się”, choć zgodził się, że „trochę za późno”.

CZYTAJ TAKŻE

„Udało nam się w rozpocząć w regionie celebrację tych powstań, przypomnienie tej trudnej, wspaniałej, skomplikowanej historii – na koniec zwycięskiej - wraz z postacią Wojciecha Korfantego, bardzo ważną dla wielu Ślązaków. Jego pomnik w Warszawie to bardzo dobry pomysł; myślę, że musimy tam być wszyscy razem” - ocenił Chełstowski.

Uroczystej prezentacji "złotego pociągu" dokonał w Katowicach 12 września br. premier Mateusz Morawiecki. Jeden ze składów typu Elf, jeżdżących wcześniej w firmowych barwach Kolei Śląskich, zyskał wówczas złotą okleinę i został ozdobiony wizerunkami wybitnych postaci z okresu powstań śląskich. Są na nim też daty powstańczych zrywów, wpisane w symbol orła.

Według władz Kolei Śląskich, kursy "Powstańca Śląskiego" są tak planowane, aby dotarł on do wszystkich zakątków woj. śląskiego. Skład ma być też używany podczas specjalnych wydarzeń organizowanych przez regionalne władze samorządowe i regionalnego przewoźnika.

W tym roku delegacja z regionu udawała się już raz pociągiem do Warszawy – w celu uczczenia stulecia powstań śląskich. W ramach inicjatywy marszałka Chełstowskiego pod nazwą "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" 16 maja br. zorganizowano przejazd wagonowego pociągu ciągniętego przez lokomotywę – również okolicznościowo przyozdobioną. Delegacja spotkała się wówczas m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

17 sierpnia br. przypadła 100. rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Obchody setnych rocznic powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski będą odbywały się do 2022 r. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL