Polska po 1989 roku

03.08.2019

Od soboty w Rybakach Zlot 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej

Ok. 6 tys. osób weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę w Rybakach na Warmii Zlocie 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W inauguracji zlotu weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwiedzi obóz harcerski, będzie uczestniczył wieczorem w apelu inaugurującym zlot, gdzie przewidziano jego wystąpienie, następnie spotka się z harcerzami przy ognisku.

Według organizatorów zlotu w Rybakach, jest to największe harcerskie spotkanie w ramach świętowania jubileuszu istnienia ZHR. W wydarzeniu ma wziąć udział ok. 6 tys. harcerek i harcerzy z całego kraju. Przygotowano dla nich obozowisko w otoczonym lasami ośrodku warmińskiego Caritasu nad jeziorem Łańskim.

CZYTAJ TAKŻE

Zlot potrwa do 11 sierpnia. W najbliższą niedzielę uczestnicy będą pielgrzymować do Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, jedynego w Polsce miejsca objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne.

W programie zlotu znalazły się też liczne warsztaty, wystawy i koncerty, wędrówki, konferencje instruktorskie, turnieje stopni harcerskich i zdobywanie nowych sprawności. Przewidziano grę miejską w Olsztynie i Jubileuszowe Igrzyska Sportowe ZHR, w którym mają rywalizować wszyscy uczestnicy zlotu.

Wśród gości zaproszonych na zlot jest Julie Seton - wnuczka Ernesta Thompsona Setona, założyciela ruchu Woodcraftu i współtwórcy skautingu, a także Krystyna Małkowska - wnuczka Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej i Andrzeja Małkowskiego, uważanych za twórców harcerstwa.

CZYTAJ TAKŻE

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to druga co do wielkości (po ZHP) organizacja harcerska w Polsce. Skupia 17,5 tys. członków w ponad tysiącach drużyn działających w 12 okręgach. Praca wychowawcza prowadzona jest w odrębnych organizacjach harcerek i harcerzy. Rozwijany jest ruch zuchowy (7-11 lat), harcerski (11-16) i wędrowniczy (16-18) oraz harcerstwo starsze.

Kadrę ZHR tworzy 1,8 tys. instruktorów - osób pełnoletnich i będących chrześcijanami. Ma to związek ze statutowym zapisem, że "Związek wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest organizacją otwartą dla wszystkich osób poszukujących wiary, których postawa osobista jest inspirowana Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim".

Jak deklaruje ZHR, jest to "wspólnota przyjaciół - dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności".

CZYTAJ TAKŻE

Organizacja odwołuje się do tradycji polskiego skautingu, powstałego w 1911 r., zasad programowych harcerstwa z lat 1918-1939, wojennej historii organizacji podziemnych - Szarych Szeregów i Hufców Polskich, a także do niezależnego harcerstwa powojennego.

Korzenie ZHR sięgają 1980 r., gdy powstały Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, skupiające tzw. niepokorne, niezależne środowiska harcerzy i instruktorów. Przedstawiciele tych środowisk spotkali się 12 lutego 1989 r. w Warszawie, deklarując wspólne utworzenie ZHR. Wkrótce potem przyjęto uchwałę o powołaniu do życia tej organizacji. W kwietniu 1989 r. na pierwszym Walnym Zjeździe uchwalono statut i wybrano władze. Rok później zarejestrowano ZHR.

Jednym z współtwórców Związku był historyk prof. Tomasz Strzembosz, w latach 1989-1993 przewodniczący Rady Naczelnej ZHR, a następnie honorowy przewodniczący ZHR.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL