Europa i świat po II wojnie światowej

09.08.2018 aktualizacja 10.08.2018

Od wtorku w Warszawie wystawa „Jan Paweł II - człowiek z wolności”

Wystawa „Jan Paweł II - człowiek z wolności” Wystawa „Jan Paweł II - człowiek z wolności”

Od wtorku 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stanie plenerowa wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, nawiązująca do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - informuje organizator ekspozycji Centrum Myśli Jana Pawła II.

"Wystawa +Jan Paweł II – człowiek z wolności+ opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek +egzaminu z wolności+, przed którym staje współczesny Polak" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Jak wyjaśnili jego autorzy, wystawa przedstawia Karola Wojtyłę, który "ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora". "Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy +być wolnym+ według Jana Pawła II" - napisali.

Wystawa będzie zaprezentowana w formie specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach poprzez ikonografię, instalacje i multimedia zostaną zaprezentowane dzieje Polski od odzyskania niepodległości po czasy współczesne. Według organizatorów, faktograficzną oś instalacji będą stanowiły najważniejsze wydarzenia dziejowe Polski XX w.: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu i jego upadek, odzyskanie pełnej suwerenności. "Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II" - wyjaśnili autorzy komunikatu.

Wystawa będzie dwujęzyczna (polska i angielska), a zwiedzanie będzie nieodpłatne. Ekspozycja stanie na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu - zdaniem organizatorów - będzie ją mogło zobaczyć wielu odwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Po planowanym na 9 września zakończeniu ekspozycji przygotowany zostanie wirtualny spacer po wystawie.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL