Polska po 1989 roku

30.05.2018

Ogłoszono laureatów Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2017

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C-L) i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro (C) podczas gali plebiscytu "Wydarzenie historyczne roku 2017", 30 bm. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C-L) i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro (C) podczas gali plebiscytu "Wydarzenie historyczne roku 2017", 30 bm. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański

Wystawa "Pogromcy Enigmy", wydarzenie "BohaterON - włącz historię!" i akcja edukacyjna "Światełko dla Czerwca'56" zwyciężyły w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017. Gala wręczenia nagród odbyła się w środę w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Jak podkreślił podczas gali dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, plebiscyt to przedsięwzięcie, które ma "przypominać o najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeniach poprzedniego roku". "To jest też ważny konkurs, dlatego że ostateczny głos co do tego, kto wygrywa, mają internauci, a więc to jest taki złożony proces. Najpierw jurorzy wybierają najciekawsze merytorycznie projekty, a potem ostateczny ruch należy do internautów. Tu, oprócz jakości projektów, które są nagradzane, liczy się zdolność mobilizacji swojego środowiska przez szefów instytucji kultury, stowarzyszeń, przez inicjatorów rozmaitych, bardzo często wspaniałych inicjatyw lokalnych" - wyjaśnił.

Według dyrektora MHP, obecni na sali przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji kultury mają duże zasługi dla promowania historii kraju. "Wasze projekty, wasze działania mają znaczenie dla nowego pokolenia, dla tego, żeby upowszechniać historię, żeby sprawiać, że ludziom grzeją się serca, że ludzie zaczynają fascynować się i szanować polską historię" - zwrócił się do publiczności.

Obecny podczas gali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypomniał, że finał plebiscytu zbiegł się w czasie z podpisaniem umowy na budowę siedziby Muzeum Historii Polski. "To jest faktycznie dzień bardzo piękny. Cieszę się, że on jest połączony właśnie z finałem tej nagrody. Ta nagroda ma taki wymiar obywatelski, oddolny, aktywności, pomysłów, które nie instytucje fundują, tylko Polacy. Obywatele wymyślają różne akcje, różne działania, różne wydarzenia, a wspaniałe Muzeum Historii Polski to właśnie instytucja, która już przecież od kilkunastu lat działa, a za trzy lata będzie miała już także swój gmach, ale działa bardzo dobrze, prężnie, za co dziękujemy" – powiedział.

Jak dodał, MHP to "wspaniała instytucja, ale cały szereg instytucji wymyślonych i kontynuowanych jest także bardzo ważną rzeczą dla wspólnoty". "Przypominam, instytucje to są takie prawidła, które strukturyzują ludzkie interakcje, a ludzkie interakcje tworzą wartości, więc takie instytucje też mówią o tym, co jest dla nas wszystkich ważne, istotne, co jest wartościowe" - podkreślił Gliński.

Szef MKiDN pogratulował także wszystkim uczestnikom, wyróżnionym i laureatom konkursu.

W imieniu prezydenta RP podziękowania dla uczestników i organizatorów przedsięwzięcia przekazał doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. "Od początku prezydentury Andrzeja Dudy takie słowa, jak: historia, tradycja, tożsamość narodowa, dziedzictwo pełnią ogromną rolę. Świadczą o tym liczne wydarzenia, które odbywają się w siedzibach prezydenta RP, debaty historyczne, wystawy, chociażby "Stulecie awangardy", czy takie wydarzenie, jakie miało miejsce wczoraj, mianowicie oddanie do publicznego użytku historycznej czcionki Brygada 1918" - zwrócił uwagę.

W kategorii "Wystawa" w plebiscycie zwyciężyła ekspozycja czasowa "Pogromcy Enigmy", zorganizowana przez Urząd Miasta Poznania. Wystawa upamiętnia poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Najwięcej głosów internautów w kategorii "Wydarzenie" zdobyła akcja "BohaterON - włącz historię!", którą zorganizowały Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich.

W kategorii "Edukacja i multimedia" najwięcej głosów otrzymała akcja edukacyjna "Światełko dla Czerwca'56". To projekt Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 mający na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży szkolnej Powstanie Poznańskie 1956 roku i jego bohaterów.

Jury przyznało także wyróżnienia. W kategorii "Wydarzenie" otrzymały je projekty: "Find your Kościuszko - Rok Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych (organizator: Ambasada RP w Waszyngtonie), "Projekt WYSPIAŃSKI" (Muzeum Narodowe w Krakowie), wydawnictwo DVD i wystawa o kulisach powstawania cyklu filmów edukacyjnych "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych) oraz "100 lat awangardy w Polsce - Rok Awangardy w Muzeum Sztuki w Łodzi".

Spośród "Wystaw" wyróżniono ekspozycje: #DZIEDZICTWO (Muzeum Narodowe w Krakowie) i "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości" (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości), otwarcie Thesaurus Cracoviensis (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), a także "Operę Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym" (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie).

Wyróżnienia w kategorii "Edukacja i multimedia" zdobyły: "Baza świadectw ZapisyTerroru.pl/ChroniclesofTerror.pl (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego), "Litwa i Polska - na wspólnej drodze. Miejsca i ludzie, którzy nas łączą" (Instytut Polski w Wilnie), "Edukacja na planie filmowym. Historyczno-filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych" oraz projekt edukacyjno-artystyczny "Nuty dla Ojczyzny" (Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu).

Plebiscyt został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem plebiscytu jest Muzeum Historii Polski, partnerem - portal historia.org.pl. Patronami medialnymi są: Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL