Polska po 1989 roku

19.10.2018 aktualizacja 20.10.2018

P. Gliński: dziedzictwo to jest nasza tożsamość, budowanie wspólnoty

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), marszałek Sejmu Marek Kuchciński (L) i metropolita przemyski abp Adam Szal (P) podczas zwiedzania romańskiej rotundy w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Fot. PAP/D. Delmanowicz Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), marszałek Sejmu Marek Kuchciński (L) i metropolita przemyski abp Adam Szal (P) podczas zwiedzania romańskiej rotundy w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Dziedzictwo to jest nasza tożsamość, to jest budowanie wspólnoty zarówno obecnej jak i przyszłej. Dziedzictwo wyznacza nam wartości i zaświadcza o zasobach, z których możemy korzystać także na przyszłość – powiedział w piątek w Przemyślu wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przebywał w piątek w Przemyślu, gdzie m.in. wziął udział w sympozjum podsumowującym prace nad rotundą przy przemyskiej Bazylice Archikatedralnej.

Po wysłuchaniu kilku referatów poświęconych pracom nad udostępnieniem rotundy turystom, Gliński powiedział PAP, że to sympozjum dowodzi, że dbałość o dziedzictwo musi opierać się na profesjonalizmie.

„To wszystko było przecież zasypane, nieznane. Dopiero trzeba było to zbadać, odkryć, co stało się możliwe dzięki najwspanialszym polskim naukowcom” – dodał.

Zdaniem wicepremiera, prace na udostępnieniem rotundy to doskonały przykład dobrej współpracy „ludzi Kościoła, którzy dbają o polskie dziedzictwo, o zabytki które są im powierzone”.

„To również dobry przykład współpracy Kościoła z uniwersytetami, administracją samorządową i centralną” – mówił.

Obecnie kończą się prace nad odsłonięciem zachowanej części średniowiecznej rotundy przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu; jej odtworzeniem - w ich trakcie może się zmienić lub potwierdzić wiek budowli. Według dotychczasowych ustaleń pochodzi ona z XII wieku.

Prace mają m.in. odsłonić dotychczas niewidoczne części rotundy, tak aby można było wyeksponować cały obrys zewnętrznych ścian. Po oczyszczeniu z ziemi i gruzu zostaną jeszcze przeprowadzone m.in. prace remontowo-konserwatorskie odkrytych elementów, zabezpieczenie ich przed wilgocią, wykonanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej.

Po zakończeniu prac planowane jest multimedialne odtworzenie wyglądu rotundy, jak najwierniej oddającego jej oryginalny wygląd.

Na części średniowiecznej rotundy zbudowano gotyckie prezbiterium, które jest zespolone z bazyliką archikatedralną o wystroju barokowym. Z gotyckiej katedry z XV wieku pochodzą stare mury z przyporami oraz małymi basztami obronnymi (skarbiec). Jak wykazały badania archeologiczne przeprowadzone w 1961 r. gotyckie prezbiterium zostało wzniesione na jeszcze starszej świątyni, z której zachowała się właśnie rotunda. Jej średnica wynosi kilkanaście metrów. Ma kształt romańskiej rotundy z jedną absydą. Jest zbudowana z kamiennych ciosów. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL