Kampania 1939

05.11.2019

Pistolet z zapasowym magazynkiem odkryli archeolodzy na Westerplatte

Pistolet z zapasowym magazynkiem odkryli we wtorek archeolodzy na gdańskim Westerplatte. Broń została zabezpieczona przez prokuratora pionu śledczego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

O znalezisku poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski.

Odnaleziona broń to pistolet Browning FN kaliber 7,65 mm z zapasowym magazynkiem.

Natknięto się na niego podczas wyjmowania dziewiątych ludzkich szczątków, odnalezionych w poniedziałek. Pistolet znajdował się na wysokości pasa szkieletu.

"Broń została zabezpieczona przez prokuratora pionu śledczego IPN, który powołał biegłych w celu rozbrojenia potencjalnie załadowanego pistoletu i przeprowadzenia jego konserwacji, pozwalającej na wyeksponowanie go w przyszłości w powstającym Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" - wyjaśnił Masłowski.

Podczas badań archeologicznych prowadzonych od 12 września br. na terenie dawnej wojskowej składnicy odkryto do tej pory dziewięć ludzkich szczątków.

CZYTAJ TAKŻE

Poza tymi szczątkami archeolodzy odkryli też kilkaset złożonych chaotycznie w ziemi kości.

Wszystkie znaleziska miały miejsce w sąsiedztwie miejsca, gdzie w 1939 r. stała – stanowiąca jeden z obiektów składnicy, Wartowania nr 5 (została ona zniszczona w czasie bombardowania składnicy we wrześniu 1939 r.).

Przedmioty odkryte w pobliżu części szkieletów (np. fragmenty wyposażenia polskich żołnierzy), a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach, zdaniem archeologów, wskazują, że - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

Wszystkie odkryte w czasie prac szczątki są przekazywane do badań genetycznych w celu ustalenia tożsamości zmarłych.

Historycy stworzyli listę obrońców Westerplatte, których miejsce pochówku nie jest znane. Zwrócili się z apelem do rodzin tych osób o przekazanie próbek DNA. Mogą one pomóc w ustaleniu tożsamości osób, których szczątki znaleziono w trakcie badań. Na liście tej znaleźli się: Wojciech Najsarek, Bronisław Uss, Andrzej Kowalczyk, Konstanty Jezierski, Zygmunt Zięba, Władysław Jakubiak, Mieczysław Krzak, Adolf Petzelt, Bronisław Perucki, Jan Gębura, Ignacy Zatorski, Józef Kita, Antoni Piróg, Władysław Okraszewski i Jan Czywil.

Prowadzone od 2016 r. przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum I Wojny Światowej) prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po zakończeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r.

W sumie dotychczasowe badania objęły około 18 tys. m kw., co stanowi trzy procent powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. Prace archeologiczne mają być kontynuowane w kolejnych latach.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL