Europa i świat po 1989 roku

03.11.2019

Pochód białoruskiej opozycji do miejsca pamięci w Kuropatach z okazji Dziadów

Tradycyjny pochód białoruskiej opozycji z okazji Dziadów odbył się w Mińsku w niedzielę. Około 200 osób przeszło kilka kilometrów Prospektem Niepodległości do Kuropat, gdzie znajduje się miejsce kaźni ofiar represji stalinowskich.

Manifestacja rozpoczęła się ok. południa w centrum miasta, skąd jej uczestnicy przeszli pochodem do Kuropat, gdzie w masowych grobach spoczywają ofiary represji stalinowskich, zgładzone przez NKWD latach 30. ubiegłego stulecia.

Tradycyjna akcja, organizowana przez Partię Konserwatywno-Chrześcijańską - Białoruski Front Narodowy (KPCh-BNF), została uzgodniona z władzami. Wśród uczestników byli także przedstawiciele innych partii i grup opozycyjnych – Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, Młodego Frontu.

CZYTAJ TAKŻE

Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwono-białe flagi i inne białoruskie symbole narodowe, drewniane krzyże, transparenty nawiązujące do masowych represji w czasach ZSRR i miejsc spoczynku ofiar w różnych regionach Białorusi.

Podczas wystąpień na uroczysku w Kuropatach liderzy opozycji zwracali uwagę na zagrożenia płynące z „pogłębionej integracji” z Rosją, o której rozmawiają obecnie z Moskwą władze Białorusi. Wskazywali, że to właśnie z Rosji przyszły na terytorium sowieckiej Białorusi masowe represje.

Tegoroczny marsz jest już 31., odkąd w 1988 r. archeolodzy Zianon Paźniak i Jauhien Szmyhaliou ujawnili na łamach pisma "Litaratura i Mastactwa" informacje o znajdujących się w Kuropatach masowych grobach osób represjonowanych przez NKWD w latach 30. i 40. XX w. Według Paźniaka - przebywającego obecnie na emigracji lidera KPCh-BNF - w Kuropatach może spoczywać nawet 250 tys. ofiar.

Pochód odbył się dzień po obchodzonych na Białorusi Zaduszkach, tradycyjnie nazywanych Dziadami, kiedy katolicy w tym kraju wspominają swoich bliskich zmarłych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL