Walki o granice II RP

10.12.2017

Poznań: tysiące biało-czerwonych kokard ma przypomnieć o powstaniu wielkopolskim

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC

Tysiące biało-czerwonych kokard ma przypomnieć poznaniakom o zbliżającej się 99. rocznicy powstania wielkopolskiego. W pierwszych dniach zrywu symbolem powstańców były właśnie kokardy w barwach narodowych.

Po wybuchu powstania wielkopolskiego powstańcy nosili pruskie mundury lub ubrania cywilne, w których wrócili z I wojny światowej. Aby odróżniać się od wrogów, przypinali sobie m.in. biało-czerwone kokardy. Od kilku lat, wzorem powstańców, kokardy zdobią także płaszcze poznaniaków, którzy tym symbolem manifestują swoją pamięć o tamtych wydarzeniach.

Akcję "Przypnij kokardę" zainicjowały kilka lat temu poznańskie firmy i nadal kontynuują te działania. Spółki rozdają rozety mieszkańcom i zachęcają ich do przypinania kokard do płaszczy i kurtek. „W poniedziałek między godz. 13. a 15. na ulice centrum miasta wyjedzie specjalny +Powstańczy tramwaj+, przystrojony flagami i biało-czerwonymi wstęgami. Z pokładu historycznej bimby (regionalna nazwa tramwaju - PAP) będziemy rozdawać mieszkańcom symboliczne przypinki w barwach narodowych. Po Poznaniu będą także kursować autobusy prezentujące okolicznościową grafikę, wyrażającą pamięć dla tych ważnych wydarzeń sprzed 99 lat” – podkreśliła Katarzyna Lesińska z poznańskiego MPK.

Jak dodała, przypięcie biało-czerwonej kokardy jest symbolicznym gestem, dzięki któremu mieszkańcy Poznania mogą „wspólnie zamanifestować nasz szacunek dla wszystkich uczestników powstania wielkopolskiego, które przyczyniło się do odrodzenia wolnej Polski po ponad stu latach niewoli”.

Poznańska spółka Aquanet, w związku z rocznicą, po raz kolejny postanowiła też ozdobić miejskie hydranty. Od poniedziałku będą one „ubierane” w wykonane na szydełku biało-czerwone "ubranka". Pracownicy spółki także będą rozdawać kokardy. Ponadto, można je będzie otrzymać bezpłatnie m.in. w punktach obsługi klientów Aquanet.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL