Europa i świat po 1989 roku

17.10.2019

Premier Abe przesłał rytualną gałązkę do świątyni Yasukuni

Premier Abe przesłał rytualną gałązkę z wiecznie zielonego drzewa sakaki do świątyni Yasukuni poświęconej pamięci wojskowych, którzy polegli w służbie cesarza. Podobnie jak poprzednio Abe nie udał się tam osobiście, by nie prowokować Pekinu i Seulu.

Do świątyni udał się natomiast jeden z wysoko postawionych dygnitarzy w kancelarii premiera, specjalny doradca premiera Seiichi Eto - podała agencja Kyodo.

Rytualny dar został przesłany przez szefa japońskiego rządu w związku z początkiem Święta Jesieni, które potrwa do niedzieli. Jest to jedno z najważniejszych świąt japońskich.

Wcześniejsze wizyty czołowych polityków japońskich w znajdującej się w obrębie granic Tokio świątyni, zazwyczaj wywoływały falę oburzenia Chin i Korei Płd., bowiem wśród 2,5 mln. żołnierzy, którym oddaje się cześć w Yasukuni, jest też 14 japońskich dowódców wojskowych z okresu II wojny światowej uznanych przez aliantów za zbrodniarzy wojennych.

Odkąd Abe objął urząd premiera w 2012 r., osobiście odwiedził on tę świątynię tylko raz. Uczynił to w grudniu 2013 roku, by uczcić pierwszą rocznicę swego powrotu do władzy. Obecnie szef japońskiego rządu poprzestaje na przesyłaniu do świątyni rytualnej ofiary, aby nie pogarszać i tak napiętych - z powodu historii oraz sporów o podział stref na Morzu Południowochińskim - relacji z sąsiadami.

Pekin i Seul postrzegają wizyty japońskich polityków w Yasukuni jako dowód na to, że władze w Tokio nie poczuwają się do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez ich kraj w przeszłości.

Premier Abe przesyła tradycyjne dary do świątyni Yasukuni trzy razy do roku - na początku Święta Wiosny i Święta Jesieni oraz 15 sierpnia - w rocznicę ogłoszenia kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej.

Akihito - cesarz Japonii do maja 2019 r. - postrzegany jako symbol pokoju i pojednania z azjatyckimi sąsiadami, w tym z Koreą Płd., która była okupowana przez Japonię od 1910 do 1945 r. - nigdy nie odwiedził świątyni Yasukuni - przypominają media.

Także jego ojciec, cesarz Hirohito, który panował w latach 1926–1989, a zatem i w okresie wojennym, zaprzestał odwiedzania świątyni w 1978 r., gdy umieszczono tam upamiętnienie dowódców wojskowych armii japońskiej. 

Do świątyni nie udał się też panujący obecnie cesarz Naruhito. (PAP)

mars/

arch.
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL