Grudzień 1970

18.12.2019

Premier: lata tzw. Polski Ludowej, to sztafeta kolejnych władców z obcego nadania

Lata tzw. Polski Ludowej, to sztafeta kolejnych władców z obcego nadania, których rządy poprzecinane są zbrodniami na polskich patriotach - oświadczył w środę w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do wydarzeń na Wybrzeżu z grudnia 1970 r.

"Sprawcy masakry na Wybrzeżu z grudnia 1970 roku, w której śmierć poniosło co najmniej 41 osób, a rannych zostało 1146 osób, nie tylko nie ponieśli żadnej kary za swoją potworną zbrodnię, ale jeden z głównych jej winowajców został pochowany z honorami na Powązkach" - napisał w środę na Facebooku Morawiecki.

Jak dodał, "lata tzw. Polski Ludowej, to sztafeta kolejnych władców z obcego nadania, których rządy poprzecinane są zbrodniami na polskich patriotach". "Jako ilustrację wybrałem zdjęcie-symbol, na którym demonstranci niosą ciało zastrzelonego przez komunistów Zbyszka Godlewskiego. Z tym dzielnym pracownikiem Stoczni w Gdyni, z innymi ofiarami i ich rodzinami łączę się dzisiaj w myślach i w modlitwie" - czytamy we wpisie premiera.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni.

49 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło ponad 40 osób, a 1 165 odniosło rany.        (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL