I wojna światowa

24.10.2017

Prezydent Duda uczcił 100-lecie niepodległości Finlandii

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach odwiedził miejsce pochówku fińskich bohaterów, gdzie złożył wieńce m.in. na grobie marszałka Carla Gustafa Mannerheima, przywódcy ruchu niepodległościowego Finlandii. W tym roku przypada 100. rocznica uzyskania niepodległości przez to państwo.

W czasie spotkania prezydenci obu krajów, Andrzej Duda i Sauli Niinisto zwracali uwagę na przypadające w tym roku 100-lecie niepodległości Finlandii oraz na zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r.

Duda na wspólnej z Niinisto konferencji prasowej podkreślił, że w historii Polski i Finlandii jest wiele podobnych elementów. Wskazywał na marszałków - Józefa Piłsudskiego i Carla Gustafa Mannerheima, "dwie wielkie postaci determinujące" uzyskanie niepodległości przez Finlandię w 1917 r. i odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.

"Drogi ich dziejów skrzyżowały się, spotkali się, wspominali te wzajemne spotkania niezwykle miło i myślę, że mieli na siebie inspirujący wpływ, który pozwolił im doprowadzić nasze państwa i nasze narody do niepodległości" - powiedział Duda. "To za ich przyczyną obchodzimy w tym roku 100-lecie niepodległości Finlandii, w przyszłym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów" - dodał. Z tej okazji polski prezydent zaprosił fińską parę prezydencką do złożenia wizyty w przyszłym roku w Polsce.

Jak zaznaczył Duda, w 2019 r. Polska i Finlandia wspólnie będą obchodzić 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Niinisto podziękował Dudzie za wizytę złożoną w 100. rocznicę uzyskania niepodległości przez Finlandię. "Będziemy kontynuować obchody w przyszłym roku w Polsce" - dodał.

Obchody w Polsce i Finlandii były także tematem rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą.

Rola Mannerheima w historii Finlandii porównywalna jest z tą, jaką w dziejach Polski odegrał Piłsudski. Mannerheim przyczynił się do wyzwolenia Finlandii spod władzy Rosji.

Piłsudski i Mannerheim byli rówieśnikami; obaj urodzili się w 1867 roku. W tym roku Polska i Finlandia obchodzą 150. rocznicę urodzin obu bohaterów.

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przebywa w Finlandii do środy. Obok spotkań z przedstawicielami fińskich władz Duda spotkał się we wtorek z fińskimi i polskimi przedsiębiorcami w tzw. saunie start-upów na Uniwersytecie Aalto.

Z Helsinek Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mro/ jo/ mal/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL