Polska po 1989 roku

24.10.2017

Prymas Polski laureatem nagrody KIK "PONTIFICI – Budowniczemu Mostów"

Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem nagrody "PONTIFICI – Budowniczemu Mostów". Przyznaje ją co roku Klub Inteligencji Katolickiej osobie, która "całym swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich".

Jak podkreśliła w laudacji Marta Titaniec, kierowniczka działu projektów zagranicznych Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i członkini KIK, abp Polak "chce Kościoła misyjnego, bardziej wychodzącego do ludzi, niż oczekującego, aż sami przyjdą".

Przypomniała, że laureat, definiując rolę prymasa, mówi, że jego głos musi być "jednoczący" i powinien "ukazywać fundamenty, których nie wolno pomijać: dobro wspólne narodu, praworządność, zdolność do współpracy i przekraczanie partykularnego myślenia partyjnego". "Jego wielką troską jest nasza postawa wobec uchodźców. Mówi: +Nie wolno powiedzieć, że uchodźcy to nie nasz problem+. Dramatycznie pyta, czy żyjemy jak Jezus, który wychodził do biednych, ubogich i odtrąconych" - zaznaczyła Titaniec.

Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a w 2014 r. papież Franciszek - arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim prymasem Polski.

Wraz z prezydium episkopatu Polski w 2011 r. brał udział w rozmowach z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Rosji, których rezultatem było podpisanie przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla w 2012 r. Wspólnego Przesłania o Pojednaniu Narodów Rosji i Polski.

W latach 2011–2014 był sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski. Zajął wtedy jednoznaczne stanowisko w sprawie pedofilii. W czasie jego kadencji został powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.

W Kostrzynie nad Odrą głosił katechezy na Przystanku Jezus. Wiele razy brał udział w spotkaniach młodych nad Lednicą i w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Magdaleny Schmidt-Góry. Na jej odwrocie widnieje motto nagrody, którym jest cytat z Księgi Rodzaju, napisany po hebrajsku, w grece, po łacinie i po polsku: "Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata?".

Dotychczas laureatami nagrody - wręczanej w rocznicę powołania KIK - zostali prof. Andrzej Zoll, abp Henryk Muszyński, Krzysztof Czyżewski, prof. Krzysztof Zanussi, Danuta Baszkowska i s. Rafaela – Urszula Nałęcz FSK, bp Zdzisław Tranda, dr Helena Pyz, ks. dr Jan Kaczkowski, o. Ludwik Wiśniewski OP i ks. prof. Tomáš Halik.

KIK powstał 24 października 1956 r. na fali październikowej odwilży, jako stowarzyszenie katolików świeckich, chcących się angażować w życie społeczne i rozwijać swoją wiarę. Jego pierwszym prezesem był Jerzy Zawieyski. Obecnie w KIK działa 16 sekcji tematycznych, do organizacji należy ponad 1,7 tys. członków. W ciągu roku ponad 100 wolontariuszy organizuje cykliczne spotkania oraz ok. 40-45 obozów dla prawie 600 dzieci i młodzieży.(PAP)

autor: Iwona Żurek

edytor: Karolina Wichowska

iżu/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL