Stan wojenny

12.12.2017

Przewodniczący KEP i nuncjusz apostolski upamiętnią ofiary stanu wojennego

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio 13 grudnia zapalą symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. W ten sposób włączą się w akcję IPN "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności".

Organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczno-edukacyjna "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności", nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, odbędzie się w środę 13 grudnia o godz. 19.30. Akcja polega na tym, aby przez postawienie tego dnia w oknach symbolicznych światełek, upamiętnić tych wszystkich, którzy stracili życie, stawiając opór brutalnej polityce władz komunistycznych.

Jak poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki zapali symboliczne światło o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu. Deklarację udziału w wydarzeniu złożył także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Zainicjowana przez IPN kilka lat temu akcja społeczna "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności" nawiązuje do powszechnego na początku lat osiemdziesiątych gestu, jakim Polacy, ale też wielu mieszkańców Wolnego Świata wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek skierował w niedzielę list do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast, w którym apeluje, by świece zapłonęły w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo, w Warszawie na stadionie PGE Narodowym, o tej samej godzinie, ofiary stanu wojennego upamiętni okolicznościowa iluminacja. Światło wolności będzie można także zapalić wirtualnie na stronie internetowej www.światlowolnosci.ipn.gov.pl. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL