Europa i świat po 1989 roku

05.07.2018

Rosja: Radio Wolna Europa/Radio Swoboda ukarane grzywną

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL) zostało ukarane w Rosji grzywną w wysokości 100 tysięcy rubli (ok. 1600 USD) za naruszenie przepisów dotyczących mediów uznanych za tzw. zagranicznych agentów – podała w czwartek telewizja Dożd.

Nałożenia grzywny domagało się ministerstwo sprawiedliwości Rosji. Zarzuciło ono RFE/RL, że nie dostarczyło informacji finansowych, do których składania zobowiązane są organizacje uznane za „zagranicznych agentów”.

Prezes RFE/RL Thomas Kent uznał, że zastosowanie wobec tej organizacji medialnej przepisów o mediach-„zagranicznych agentach” może doprowadzić do postępowania karnego wobec biura RFE/RL w Moskwie i jego pracowników. „Spośród wszystkich mediów działających w Rosji tylko tym, których finansowanie odbywa się na podstawie grantów Kongresu USA, został nadany status +zagranicznych agentów+. Tylko te media stały się obiektem zawiłych i niejasnych wymogów prawa rosyjskiego. Oceniamy tę ustawę jako skierowaną wyłącznie przeciwko nam” – oświadczył Kent.

W Rosji obowiązuje obecnie ustawa umożliwiająca uznanie za "zagranicznych agentów" mediów otrzymujących fundusze z zagranicy. Wzorem dla tego rozwiązania było wcześniejsze prawo o organizacjach pozarządowych "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Takie podmioty muszą składać w ministerstwie sprawiedliwości Rosji szczegółowe raporty ze swej działalności i opatrywać swoje materiały informacją, że mają status "zagranicznego agenta".

Do tej pory przepisy o "zagranicznych agentach" zastosowano wobec mediów amerykańskich: Radia Swoboda, czyli rosyjskiej redakcji RFE/RL, Głosu Ameryki i kilku związanych z nimi projektów medialnych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL