Polska po 1989 roku

21.10.2019 aktualizacja 22.10.2019

„Rz”: na finiszu postępowanie ws. śmierci obywateli polskich na d. granicy Czechosłowacji i Austrii

Na finiszu jest postępowanie prowadzone przez prokuratora IPN z Krakowa, który bada okoliczności śmierci polskich obywateli na dawnej granicy Czechosłowacji i Austrii - podała w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Z inicjatywy Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia pion śledczy IPN w Krakowie prowadził śledztwo w sprawie zabójstw ok. 30 obywateli polskich, którzy podczas próby przekroczenia granicy czechosłowacko-austriackiej w latach 1948-89, zostali śmiertelnie rażeni prądem. Ówczesne władze nie postawiły znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie.

Informację o kończącym się postępowaniu w tej sprawie potwierdził "Rzeczpospolitej" rzecznik prasowy pionu śledczego IPN, prokurator Robert Janicki. Gazeta ujawniła, że "niebawem prokurator podejmie decyzję czy i ewentualnie komu stawiać zarzuty".

Jak napisano, polski śledczy ustalił, że w trakcie przekraczania tzw. elektrycznej granicy śmierć poniosło 31 Polaków. "Ich nazwiska zostały ustalone, prokurator dotarł do bliskich pokrzywdzonych i przesłuchał ich" - powiedział "Rzeczpospolitej" Janicki.

We współpracy z przedstawicielami Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia ustalone zostały groby sześciu polskich ofiar porażenia prądem.

"Niestety brak jest pełnej dokumentacji w oparciu o którą można byłoby ustalić miejsca pochówków pozostałych ofiar. Pewne jest to, że ich ciała zostały skremowane" – zdradził rzecznik prasowy pionu śledczego IPN. Groby ofiar są m.in. w Bratysławie.

W "Rzeczpospolitej" podano również, że "kilka tygodni temu rozpoczął prace także zespół prokuratorów z Czech i Niemiec, którzy badają okoliczności śmierci na dawnej granicy czechosłowacko-niemieckiej". Z informacji gazety wynika jednak, że do stworzonego zespołu nie wejdą polscy śledczy. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL