Koniec PRL

31.05.2019

S. Karczewski: w ramach obchodów 4 czerwca m.in. uroczyste posiedzenie Senatu

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/P. Nowak Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/P. Nowak

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca odbędzie się m.in. uroczyste 80. posiedzenie izby wyższej polskiego parlamentu - poinformował w piątek Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak zaznaczył marszałek Karczewski, do udziału we wtorkowym posiedzeniu, które - podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski - odbędzie się na Sali Kolumnowej Sejmu, zaproszeni zostali wszyscy senatorowie obecnej i poprzednich kadencji. "Mamy dużo potwierdzeń i liczymy na dużą frekwencję" - powiedział.

W uroczystości wezmą też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podczas posiedzenia planowane są przemówienia prezydenta, premiera, a także marszałków Sejmu i Senatu.

Karczewski zapowiedział również szereg innych wydarzeń rocznicowych, które - jak mówił - przypominać mają m.in. warszawiakom, Polakom i turystom dzień wydarzenia 4 czerwca. Obchody 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu rozpoczną się już w poniedziałek po południu od otwarcia wystawy zdjęć "1989. Musimy wygrać!" przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

We wtorek w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrować będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Po rocznicowym posiedzeniu Senatu zaprezentowany zostanie okolicznościowy znaczek pocztowy emitowany w związku z 30. rocznicą odrodzenia Senatu; w uroczystości tej wezmą udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Na wtorkowy wieczór - jak mówił marszałek Senatu - zaplanowano z kolei koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny "Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku", który odbędzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu; jego uczestnikami będą "równolatkowie odrodzonego Senatu".

Polityk zapowiedział ponadto, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, która "przeniesie graczy do Warszawy roku 1989". "Uczestnicy gry wcielą się w wyborców, poznają kandydatów na senatorów, sami dokonają wyborów" - tłumaczył marszałek. Jak dodał, intencją organizatorów jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

Na zakończenie obchodów, późnym wieczorem w sobotę 8 czerwca, na budynku Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach obchodów trzydziestolecia planowany jest - jak powiedział Karczewski - "trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk", który ma zaprezentować okres przemian w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wolnych wyborów do Senatu.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Edyta Roś

msom/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL