Grudzień 1970

12.12.2016 aktualizacja 13.12.2016

Senat: projekt uchwały o upamiętnieniu maskary robotników w grudniu 1970 r.

Złożenie hołdu bohaterom i ofiarom wydarzeń grudnia 1970r. - zakłada projekt uchwały o upamiętnieniu 46. Rocznicy masakry robotników w Szczecinie i na Wybrzeżu, którą poparli w poniedziałek senatorowie komisji ustawodawczej.

Pierwsze czytanie projektu uchwały w 46. rocznicę wydarzeń grudnia 1970r. – krwawej masakry robotników w Szczecinie i na Wybrzeżu, odbyło się na poniedziałkowym posiedzeniu komisji ustawodawczej.

„W dniach 15-17 grudnia w Szczecinie, Gdańsku, Gdyni i Elblągu władza wystąpiła przeciwko robotnikom walczącym o godne życie, wolność i chleb, wysyłając na bezbronnych protestujących czołgi i ludzi z karabinami” – czytamy w projekcie po uwzględnieniu poprawek, w tym m.in. zgłoszonej przez Zbigniewa Cichonia (PiS).

Senator zareagował na pierwotną formę „walczącym o wolność i chleb”, podkreślając, że „samo zarzewie tych wystąpień stanowiły podwyżki cen”. Jednak, jak zauważył, „robotnikom chodziło nie tylko o to, że te podwyżki zostały wprowadzone”. „To rzutowało na ich godne życie, któremu nie sprzyjały te ogromne podwyżki. Stąd taka, a nie inna ich reakcja. Wiadomo, że dalszym skutkiem tego było powstanie +Solidarności+, a wcześniej wydarzenia z 1976 roku” – mówił.

Na wniosek Cichonia prócz rozbudowania wyrażenia do aktualnej formy, wprowadzono także określenie „wydarzeń grudnia 1970r” w tytule uchwały. „Te wydarzenia były traktowane jako tzw. wydarzenia grudniowe. Jeżeli się mówi o wydarzeniach grudnia 1970r., to wszyscy wiedzą o co chodzi – zwłaszcza starsze pokolenia” – mówił senator.

Jak podkreślił, powtórzenie tego zwrotu w tytule utrwali w pamięci – zwłaszcza młodych ludzi, którzy, jak przytaczał Cichoń, w 80 proc. nie wiedzą, co wydarzyło się 13 grudnia – zwyczajową nazwę. „Wtedy mamy powtórzenie tego, co jest funkcjonującym określeniem wydarzeń, które się wtedy rozegrały” – argumentował Cichoń.

W uchwale przypomniano także, że w grudniu 1970 r. „funkcjonariusze milicji i wojska dokonali masakry ludności na ulicach miast Wybrzeża i Szczecina, krwawo tłumiąc słuszny protest”. „Zginęło 42 demonstrantów, zaś ponad tysiąc zostało rannych. Do dnia dzisiejszego nie wszyscy sprawcy tej zbrodni zostali ukarani” – czytamy w tekście uchwały.

Senat RP przyjęciem aktu chce złożyć hołd „bohaterom i ofiarom tamtych wydarzeń, które stały się inspiracją i podwaliną podpisania porozumień sierpniowych 1980 r. i utworzenia NSZZ Solidarność”. (PAP)

oma/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL