Koniec PRL

20.12.2013 aktualizacja 14.07.2016

Sikorski: MSZ planuje kampanię promującą 25. rocznicę wyborów 4 czerwca

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/G. Jakubowski Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/G. Jakubowski

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że w związku z 25 rocznicą wyborów 4 czerwca 1989 r. jego resort zaplanował na 2014 rok międzynarodową kampanię, która "przypomni światu, że to w Polsce się zaczęło". Dodał, że rząd ustanowił Nagrodę Solidarności. "Zaplanowaliśmy budżet na wielką międzynarodową kampanię, która przypomni światu, że to w Polsce się zaczęło" - powiedział Sikorski pytany o plany MSZ na 2014 rok w rozmowie z rzecznikiem MSZ Marcinem Wojciechowskim zamieszczonej na stronie resortu.

Jak zaznaczył, wybory 4 czerwca 1989 roku "były triumfem Solidarności jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego". "To czyni nas predystynowanym do tego, aby doradzać innym jak negocjować odejście starego i przechodzenie do demokracji oraz jak budować instytucje demokratycznych państw" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Jego zdaniem jest to "polska specjalność", która już jest "wielkim atutem na arenie międzynarodowej".

Sikorski podkreślił też, że polski rząd ustanowił Nagrodę Solidarności "ze szczodrym wymiarem finansowym na rzecz tych, którzy dzisiaj walczą o wolność". Wyraził nadzieję, że nagroda stanie się "polskim wolnościowym Noblem".

Według szefa MSZ rocznica wyborów 4 czerwca "będzie wielkim świętem wolności", które pokaże światu jak Polska zagospodarowała swoją wolność.

Sikorski przypomniał, że oprócz 25. rocznicy odzyskania wolności, w 2014 roku minie też 15 lat od wstąpienia Polski do NATO i 10 lat od wstąpienia do Unii Europejskiej.

"To jest klamra, która zamyka okres przejściowy. Prawdziwy koniec transformacji. Od przyszłego roku nie będziemy już mówić o Polsce jako o nowym kraju członkowskim, tylko dojrzałym i coraz bardziej wpływowym członku UE" - podkreślił minister. (PAP)

gł/ mok/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL