Powstanie Warszawskie

30.07.2017

"Spacer Patriotów" po powstańczej Warszawie

Śladami walk powstańczych przeszli w niedzielę w Warszawie uczestnicy spaceru historycznego pod hasłem "Spacer Patriotów". Wydarzenie odbyło się w ramach 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wśród uczestników był kandydat Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Paweł Rabiej.

Uczestnicy spaceru historycznego po stołecznym śródmieściu zebrali się w niedzielę po południu pod gmachem PAST-y - jednego z najsłynniejszych symboli powstania warszawskiego; budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST) przy ul. Zielnej (przed wojną był to drugi, po Prudentialu, najwyższy budynek w stolicy) został zdobyty przez powstańców z batalionu AK "Kiliński" - 20 sierpnia 1944 r.

"Zawstydził nas prezydent Donald Trump i amerykańska administracja dobrą znajomością historii powstania warszawskiego. Na tyle dobrą, że rzeczywiście istniał przesmyk w Al. Jerozolimskich, o którym znawcy historii powstania wiedzieli, że był symbolem oporu, a w powszechnej świadomości nie mamy takiej wiedzy. Mamy godzinę +W+, która utrwaliła się już w pamięci warszawiaków, ale szczegółów walk powstańczych nie znamy tak dobrze. Rok temu, na zaproszenie powstańców, byliśmy na ul. Brackiej, gdzie zginął Antoni Godlewski, znany jako Antek +Rozpylacz+. To miejsca zapadające w pamięć i wstrząsające opowieści. To przecież była obrona każdej cegły, walka toczyła się o każdy centymetr ziemi. Stąd pomysł na spacer historyczny po Śródmieściu, po kluczowych dla powstania miejscach" - powiedział PAP Paweł Rabiej.

"Chcieliśmy zacząć od Prudentialu, który także został zdobyty i na nim zawisła polska flaga. Myślę, że kultywowanie wiedzy i pamięci historycznej jest potrzebną i ciekawą rzeczą" - dodał.

Jak ocenił, historii grozi jednak komercjalizacja. "Dobrze jest pamiętać o własnej historii, ale rzeczą złą jest jej wykrzywianie czy też mitologizowanie rzeczy, które były bardzo złożone. Powstanie było wspaniałym porywem państwa podziemnego i mieszkańców stolicy, ale jednocześnie było walką z góry przegraną. Ważne, by nie zabrakło nam refleksji, że poza tym, że był to zrozumiały zryw po latach upokorzeń, jakich warszawiacy doznawali ze strony okupanta, z punktu widzenia oceny historycznej to kwestia znacznie bardziej niejednoznaczna i złożona" - zauważył.

Mówiąc o włączeniu powstania w obszar popkultury, Rabiej przypomniał o popularności, jaką cieszy się "odzież patriotyczna", wykorzystująca symbole powstania. "Może dzieje się tak z powodu tego, że przez wiele lat nie wolno było mówić o powstaniu, czcić jego bohaterów. Dziś brakuje nam takiego codziennego bohaterstwa. Możemy być bohaterami dnia codziennego: płacić podatki, pomagać sobie nawzajem, dbać o miasto" - podkreślił.

Jak dodał, klub Nowoczesna włącza się w obchody wybuchu powstania. "Wczoraj byliśmy na Powązkach, porządkowaliśmy groby powstańców. Staramy się pomagać osobom dbającym o miejsca pamięci, oddajemy krew, bierzemy także udział we wszystkich oficjalnych uroczystościach. Chcemy również zaapelować o stworzenie +szybkiej ścieżki+ opieki zdrowotnej dla powstańców. Byłbym szczęśliwy, gdyby np. kibice Legii Warszawa skierowali część swojej wspaniałej energii i deklarowanej miłości do miasta i wartości powstania na pomoc np. przy zakupach leków" - zapowiedział.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, których kulminacja odbędzie się 1 sierpnia, w stołecznym gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpiła wokalistka Monika Borzym, która wykonała utwory, napisane do wierszy Anny Świrszczyńskiej. Zaplanowano także pokaz spektaklu "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z udziałem Andrzeja Seweryna, a także cykl spotkań, akcji społecznych, wystaw i koncertów.

Szczegóły dotyczące wydarzeniach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - dostępne są na stronie internetowej Muzeum pod adresem www.1944.pl (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL