Polska po 1989 roku

10.11.2019

Szef MON: niepodległość nie jest dana raz na zawsze, dlatego WP stoi na straży naszej suwerenności

Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze – dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na nagraniu zamieszczonym w niedzielę na stronie resortu.

W przeddzień 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szef MON podkreślił, że "co roku 11 listopada Polacy wspólnie świętują odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli".

"Ten radosny dzień jest symbolem naszej tożsamości narodowej" - powiedział Błaszczak zaznaczając, że "rozbiory były dla niej wyjątkową próbą". "Zaborcy zastosowali brutalne metody, aby wykorzenić polskość i wyprzeć istnienie naszego państwa z pamięci obywateli. Naród jednak skutecznie stawił im czoła. Polscy patrioci z różnych obozów politycznych wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do odzyskania suwerenności i wolności" - podkreślił szef MON.

CZYTAJ TAKŻE

Ocenił, że "wielki wkład w odbudowę wskrzeszonej ojczyzny miało Wojsko Polskie". "Dziś żołnierze z honorem i dumą sięgają do tych tradycji. Co roku 11 listopada wojsko wspomina swoich poprzedników, którzy dali przykład, jak walczyć o to, co najważniejsze – własne państwo" - powiedział Błaszczak.

Szef MON wskazał zarazem, że "musimy jednak pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze – dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami". "Dzięki temu możemy cieszyć się Polską" - dodał.

Błaszczak zachęcał do udziału w organizowanych przez MON piknikach "Służymy Niepodległej", które odbędą się w niedzielę w 34 miastach. Zapraszał także do uczczenia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości udziałem w "Festiwalu Niepodległa", który odbędzie się w poniedziałek w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

"Jestem głęboko przekonany, że tak samo jak w czasie II Rzeczpospolitej, tak i obecnie Wojsko Polskie jednoczy nas wszystkich wokół sprawy najważniejszej – niepodległej i bezpiecznej ojczyzny" - podkreślił minister. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL