Walka o niepodległość 1914-1918

10.11.2019

Szef MON: pamięć o bohaterach niepodległości jest wieczna i trwała

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) przemawia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie w przeddzień obchodów Święta Niepodległości. 10.11.2019. Fot. PAP/T. Gzell Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) przemawia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie w przeddzień obchodów Święta Niepodległości. 10.11.2019. Fot. PAP/T. Gzell

Pamięć o bohaterach niepodległości Polski jest trwała i wieczna – powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystego capstrzyku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Podczas uroczystości zorganizowanej w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w Warszawie minister Błaszczak podkreślił rangę czasu i miejsca uroczystego apelu wieczornego. Jak zaznaczył Józef Piłsudski i jego czyn niepodległościowy złożyły się na wybicie Polski na niepodległość po 123 latach.

CZYTAJ TAKŻE

„Ponad 100 lat temu doszło do tego wiekopomnego wydarzenia, kiedy Polacy odzyskali niepodległość. Dla nas - Polaków, niepodległość jest czymś wyjątkowym. Nie szczędzimy krwi, ofiar do tego, żeby niepodległość utrzymać, żeby niepodległość zdobyć” – zaznaczył Błaszczak.

Jak jednocześnie zaznaczył, 80 lat temu doszło do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który "był kolejnym rozbiorem Polski". Podkreślił, że w czasie II wojny światowej Polacy stworzyli Państwo Podziemne - organizację niemającą precedensu w historii.

„Wszystkich ludzi, wielkich ludzi i bohaterów łączyła idea wolnej Polski. Po formalnym zakończeniu II wojny światowej Żołnierze Wyklęci, ludzie o niezłomnym charakterze, nie pogodzili się z tym, że władzę w Polsce sprawowali nominaci moskiewscy. Oni też stanowią ważny element naszej tożsamości narodowej, polskiej” – mówił Błaszczak.

CZYTAJ TAKŻE

Podkreślił, że pamięć należy się także żołnierzom WP, którzy współcześnie bronią bezpieczeństwa kraju. „Pamiętamy o weteranach, pamiętamy o tych, którzy polegli na misjach, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa” – podkreślił szef MON.

Zaznaczył, że pamięć należy się również ofiarom katastrofy smoleńskiej. „Pamiętamy tych, którzy 10 kwietnia 2010 r. jechali, aby uczcić pamięć skrytobójczo pomordowanych oficerów w Katyniu” – mówił Błaszczak. Zaznaczył, że pamięć o walczących o niepodległość Polski jest trwała i wieczna.

Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb dodał, że niepodległościowy capstrzyk to złożenie hołdu jednemu z największych Polaków – marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz wszystkim tym, którzy dziesiątki lat walczyli o to, aby Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy i świata.

CZYTAJ TAKŻE

„Chcemy wspomnieć tych, dla których oddanie zdrowia i życia dla odzyskania, utrwalenia, utrzymania niepodległości nie było żadnym nadzwyczajnym wyzwaniem” – powiedział gen. Głąb.

Minister Mariusz Błaszczak złożył także wieńce pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. (PAP)

Autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL