Polska po 1989 roku

15.05.2019

Trzech b. prezydentów i pięciu b. premierów weźmie udział w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

Trzech b. prezydentów oraz pięciu b. premierów, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, potwierdziło dotychczas swój udział w Święcie Wolności i Solidarności, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca.

W Święcie Wolności i Solidarności uczestniczyć będą b. prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

„Zaproszenie do udziału w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku zostało wysłane do wszystkich żyjących prezydentów i premierów RP” – poinformowała w środę PAP Magdalena Charkin-Jaszcza z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wśród b. szefów rządu swój przyjazd do Gdańska na Święto Wolności i Solidarności potwierdzili już: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Jerzy Buzek i Donald Tusk. Do Gdańska przyjedzie również komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska.

Swoje uczestnictwo w wydarzeniu w Gdańsku potwierdzili także m.in. b. wicepremier i b. minister finansów Leszek Balcerowicz, b. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, b. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, przedstawiciele świata kultury i nauki: Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, prof. Jerzy Bralczyk, Michał Rusinek, Chris Niedenthal, Sylwia Chutnik i grono historyków, a wśród nich Timothy Garton Ash i David Ost.

Będą też dawni działacze opozycji antykomunistycznej m.in. Aleksander Hall, Zbigniew Janas, Bogdan Lis, Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Staniszewska, Janusz Steinhoff, Henryk i Ludwika Wujec. Gdańsk odwiedzą również współcześni dysydenci: białoruski obrońca praw człowieka Aleś Białacki oraz Władimir Kara-Murza – przewodniczący Fundacji im. Borysa Niemcowa, Rosjanin mieszkający w USA.

Święto Wolności i Solidarności organizowane jest przez grupę prezydentów największych polskich miast dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL