Stan wojenny

16.12.2019 aktualizacja 20.12.2019

Uczczono pamięć pierwszej ofiary stanu wojennego Antoniego Browarczyka

W poniedziałek w Gdańsku delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z jego prezesem Jarosławem Szarkiem złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie pierwszej ofiary stanu wojennego- Antoniego Browarczyka. Grób został całkowicie odnowiony przez IPN.

W skromnych uroczystościach przy grobie uczestniczyła siostra zabitego, Grażyna Browarczyk - Matusiak. Jak powiedziała PAP, śmierć brata to był dla niej wielki dramat i olbrzymia trauma. Dodała, że miała niespełna 7 lat, gdy straciła brata. "Mimo dużej różnicy wieku, bo dzieliło nas blisko 14 lat, byłam z bratem bardzo zżyta"- dodała.

CZYTAJ TAKŻE

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział PAP, że to skromna uroczystość, ale jakże ważna. Antoni Browarczyk był pierwszą ofiarą stanu wojennego i zmarł od rany postrzałowej 17 grudnia 1981 r. Podkreślił, że IPN zależało, aby miejsce doczesnego spoczynku Antoniego Browarczyka wyrażało to wszystko, co tamta młodzież czuła. Stąd obok grobu zostały umieszczone nawiązujące do formy pomnika Poległych Stoczniowców trzy gdańskie krzyże, z kotwicami nadziei - jako wyraz solidarności z ofiarami grudnia 1970 r. "Zamordowano go dokładnie 11 lat po tym, jak strzelano w grudniu 1970, a dokładnie rok i jeden dzień po tym, jak ten pomnik, najsłynniejszy symbol Gdańska odsłaniano - pomnik Poległych Stoczniowców” – wyjaśnił Szarek.

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział PAP, że to skromna uroczystość, ale jakże ważna. Antoni Browarczyk był pierwszą ofiarą stanu wojennego i zmarł od rany postrzałowej 17 grudnia 1981 r. Podkreślił, że IPN zależało, aby miejsce doczesnego spoczynku Antoniego Browarczyka wyrażało to wszystko, co tamta młodzież czuła.

Podczas uroczystości kwiaty złożyła także delegacja posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego.

Wcześniej prezes IPN uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas których dawnym działaczom opozycji zostały wręczone odznaczenia państwowe.

CZYTAJ TAKŻE

Wieczorem w Gdańsku zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy tablicy pamiątkowej na budynku b. KW PZPR oraz przed pomnikiem Antoniego Browarczyka.

Antoni Browarczyk został śmiertelnie postrzelony 17 grudnia 1981 r. podczas manifestacji ulicznej. 20-latek został postrzelony przez milicję podczas rozpędzania demonstracji przed siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Był m.in. kibicem klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk i angażował się wcześniej w działalność na rzecz "Solidarności". (PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL