Europa i świat po 1989 roku

15.01.2019

USA: M. Golubiewski oburzony powiązaniem użycia znaku Polski Walczącej z faszyzmem

Przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu znaku Polski Walczącej jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu - oświadczył konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski w związku z ulotkami, jakie pojawiły się na Greenpoincie.

Jak podaje "Super Express USA", sprawę ulotek na Greenpoincie na nowojorskim Brooklynie nagłośnił portal Greenpointers. Dziennikarze zamieścili na jednym z portali społecznościowych zdjęcie ulotki o tytule "Naziści precz z Greenpointu!" (Nazis out of Greenpoint!), której autorzy informują o wzrastającej liczbie przestępstw wymierzonych w mniejszości.

Na ulotce wymieniono grupy, które mają stać za przestępstwami oraz napisy i naklejki, którymi się posługują. Wśród zamieszczonych grafik znalazł się znak "Polski Walczącej" podpisany jako "symbol Armii Krajowej przywłaszczony przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów".

Głos w tej sprawie zabrał konsul generalny RP w Nowym Jorku. "Przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu tego znaku jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu, który zachowuje ważne współczesne znaczenie dla milionów Polaków" - oświadczył Golubiewski na Twitterze.

Portal Greenpointers, publikując informację o ulotkach, zwrócił uwagę na historię i znaczenie "Polski Walczącej". Z kolei dziennikarze polonijnego Radio Rampa - podał "SE" - zgłosili tę sprawę do nowojorskiej policji.(PAP)

agzi/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL