Europa i świat po 1989 roku

21.10.2019

W 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Norwegią zasadzono lipę drobnolistną

Dla uczczenia 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Norwegią oraz 15-lecia funduszy norweskich obok Centrum Kongresowego ICE w Krakowie zasadzono w poniedziałek lipę drobnolistną. Uczynili to wspólnie prezydent Jacek Majchrowski i ambasador Norwegii Olav Myklebust.

Jubileuszowe drzewo posadzone zostało w pobliżu rzeźby Maurycego Gomulickiego "Piramida", która powstała w ramach dofinansowanego z funduszy norweskich projektu "Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocy". Lipa drobnolistna to drzewo długowieczne, osiąga nawet 30 metrów wysokości i zaliczane jest do najbardziej miododajnych gatunków rosnących w Polsce.

"Jestem bardzo szczęśliwym, że zasadziliśmy razem z prezydentem drzewo, które symbolizuje przyjaźń, współpracę i partnerstwo między Krakowem a Norwegią. Mamy wiele wspólnych projektów, wymianę polskich i norweskich ekspertów oraz studentów i to bardzo dobry sposób, by to symbolicznie zaznaczyć" – mówił PAP Olav Myklebust. Wyraził nadzieję, że lipa będzie rosła zielona, zdrowa i silna przez następne dekady.

Prezydent Jacek Majchrowski podkreślił, że stosunki między Polską a Norwegią są od lat bardzo dobre. Przypomniał też, że Kraków współpracuje z norweskim Trondheim. "Bardzo dobrze rozwija się także współpraca uczelni, nasi naukowcy uczestniczą m.in. w badaniach polarnych, a największa mniejszość w Norwegii – 100 tys. - to Polacy. Warto pielęgnować te relacje" – mówił Majchrowski.

Wcześniej symboliczne drzewa zostały posadzone w Warszawie i Wrocławiu.

Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego stanowią wkład Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w redukcję gospodarczych i społecznych nierówności oraz służą wzmacnianiu związków z 15 krajami Unii Europejskiej. Norwegia przyznaje najwięcej grantów w ramach mechanizmu Funduszy. Polska zaś jest ich głównym beneficjentem – od momentu wprowadzenia mechanizmów otrzymała już 2 mld euro.

Kraków i Małopolska także pozyskiwały fundusze EOG i norweskie. Dzięki nim odrestaurowane zostały Sukiennice, udało się stworzyć Międzynarodowe Centrum Kultury czy Pawilon Czapskiego. Z funduszy korzystały także krakowskie teatry Łaźnia Nowa i Groteska oraz miejskie jednostki i wydziały: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Dróg Miasta Krakowa (dawny ZIKiT), wydziały sportu, edukacji czy geodezji, które otrzymały w sumie ok. 33,5 mln zł.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ godl/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL