Walka o niepodległość 1914-1918

31.10.2013 aktualizacja 14.07.2016

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą legionistów podgórskich

Tablicę upamiętniającą 45 legionistów podgórskich, którzy zginęli w I wojnie światowej, odsłonięto w czwartek na Rynku Podgórskim w Krakowie. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 95. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod zaborów.

„Tablica ta pokazuje, że jesteśmy gotowi czcić bohaterów, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju” – powiedział prezydent Jacek Majchrowski, który odsłonił tablicę.

Zdaniem Majchrowskiego można mówić, że wolność do Krakowa przyszła właśnie z Podgórza. To w tej dzielnicy – będącej do 1915 r. odrębnym miastem – 31 października 1918 r. porucznik Antoni Stawarz rozbroił żołnierzy austriackich stacjonujących w podgórskich koszarach

Jego zdaniem można mówić, że wolność do Krakowa przyszła właśnie z Podgórza. To w tej dzielnicy – będącej do 1915 r. odrębnym miastem – 31 października 1918 r. porucznik Antoni Stawarz rozbroił żołnierzy austriackich stacjonujących w podgórskich koszarach – wydarzenie to uznaje się za przełomowe w drodze do odzyskania wolności przez Kraków. Potem żołnierze Stawarza przeszli na Rynek Główny, bezkrwawo rozbroili kolejnych zaborców, wynieśli polską flagę i ogłosili Kraków wolnym miastem.

Tablicę poświęcił ks. proboszcz podgórskiej parafii św. Józefa Antoni Bednarz. Na zakończenie uroczystości młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie odśpiewała pieśni patriotyczne.

To druga tablica ku czci legionistów z Podgórza. Pierwsza została odsłonięta w 1934 r. i widniała na budynku magistratu przy Rynku Podgórskim przez ok. 50 lat. W latach 80. została usunięta przez ówczesne władze. (PAP)

bko/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL