II Rzeczpospolita

22.09.2017

W Łodzi odbył się Zjazd Miast Piłsudskiego

Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

W Łodzi po raz pierwszy odbył się Zjazd Miast Piłsudskiego. W konferencji poświęconej dziedzictwu marszałka wzięli udział przedstawiciele miast, które łączy honorowe obywatelstwo nadane Józefowi Piłsudskiemu. Wspólnie zadeklarowali oni "współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych".

"My reprezentanci miast Józefa Piłsudskiego deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, czynu legionowego oraz kultywowaniu pamięci o dziele i spuściźnie pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego" - można przeczytać w Deklaracji Miast Piłsudskiego, pod którą w piątek swoje podpisy złożyli prezydenci i reprezentanci 16 miejscowości, m.in. Gdyni, Częstochowy, Chełma, Opoczna, Lublina, Krakowa oraz Łodzi.

Wydarzenia, wywiady, zagadnienia

Przedstawiciele miast Piłsudskiego zadeklarowali także, że będą "zachęcać społeczności swoich miast do czynnego włączania się w tradycyjne obchody, kreowanie nowych form tożsamości narodowej i lokalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich". Jednocześnie zobowiązali się do współdziałania i wymiany doświadczeń "w budowie nowoczesnego patriotyzmu w duchu idei i wartości twórców niepodległej Polski w 1918 roku".

Podpisany akt zostanie wyeksponowany w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Jak podkreślił dyrektor placówki Krzysztof Jaraczewski, będzie ona znakiem dla odwiedzających to miejsce, że należy ono do wszystkich "niezależnie od poglądów, jako wspólne dziedzictwo". "W statucie, ręką córki marszałka zapisano, że mamy szanować ludzi o różnych poglądach. Mam nadzieję, że ta deklaracja będzie to podtrzymywać. Będziemy budować radosny - nie tylko poważny - stosunek do naszego kraju" - zaznaczył.

Przedstawiciele miast Piłsudskiego zadeklarowali, że będą "zachęcać społeczności swoich miast do czynnego włączania się w tradycyjne obchody, kreowanie nowych form tożsamości narodowej i lokalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich". Jednocześnie zobowiązali się do współdziałania i wymiany doświadczeń "w budowie nowoczesnego patriotyzmu w duchu idei i wartości twórców niepodległej Polski w 1918 roku".

Pokazywanie patriotyzmu nie tylko przez pryzmat martyrologii narodu, ale też radości i dumy z odzyskania niepodległości to także cel prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. "Deklaracja jest zobowiązaniem do pamiętania o tamtych czasach, o tym jak ważną postacią w historii Polski niepodległej był marszałek Józef Piłsudski. Ale to też zobowiązanie do współpracy - tym aktem zainicjowaliśmy wspólnotę miast Piłsudskiego. W dzisiejszych czasach powinniśmy szukać tego, co nas łączy, a nas - miasta, które podpisały się pod deklaracją - łączy fantastyczny honorowy obywatel" - podkreśliła Zdanowska.

Łódzki magistrat, który był organizatorem Zjazdu, dotarł do 31 polskich miast, które nadały honorowe obywatelstwo Piłsudskiemu lub też uczciły go w inny, wyjątkowy sposób. Przedstawiciele miast, historycy i działacze organizacji społecznych wzięli w piątek udział w konferencji "Dziedzictwo Marszałka i jego małe ojczyzny".

W jej programie znalazły się wykłady historyków z Uniwersytetu Łódzkiego, poświęcone biografii Piłsudskiego i jego działalności politycznej, prezentacje - Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku i ośrodka w Kostiuchnówce na Wołyniu, a także Muzeum Kinematografii o Marszałku na ekranie.

O związkach swoich miast z marszałkiem opowiadali m.in. burmistrz Sulejówka, prezydent Radomska i przewodniczący rady miejskiej w Chełmie. Odrębne wystąpienia poświęcono też formom upamiętniania Piłsudskiego przez Częstochowę, Kalisz oraz Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Piątkowy Zjazd zainicjował w Łodzi dwudniowe "Spotkanie z Piłsudskim". W sobotę mieszkańcy zostaną zaproszeni na wielki piknik historyczny. W południe ul. Piotrkowską przejdzie parada strzelców i ułanów. Na scenie przy pl. Wolności rozbrzmiewać będą pieśni legionowe oraz piosenki wodewilowe z lat 20. XX. wieku.

Łodzianie będą mogli zajrzeć do obozu legionistów, przejść procedurę poboru do Legionów, pójść do kina z epoki na film "Ada to nie wypada", przejechać się bicyklem czy spróbować wypieków przygotowanych według przepisów żony marszałka.

W Archiwum Państwowym w Łodzi będzie można obejrzeć przedstawienie interaktywne "Piłsudski w Łodzi" oraz kolekcję oryginalnych numerów "Robotnika" - m.in. za ich drukowanie Piłsudski trafił do carskiego więzienia; obecnie w budynku tym działa Muzeum Tradycji Niepodległościowych - tam również przygotowano ekspozycję poświęconą Marszałkowi.

Agnieszka Grzelak-Michałowska(PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL