Polacy na frontach II wojny światowej

25.04.2017 aktualizacja 26.04.2017

W Londynie świętowano 100. urodziny ppłk. Zbigniewa Makowieckiego

Ppłk Zbigniew Makowiecki w swoim londyńskim mieszkaniu. 2016 r. Fot. PAP/G. Michałowski Ppłk Zbigniew Makowiecki w swoim londyńskim mieszkaniu. 2016 r. Fot. PAP/G. Michałowski

Setne urodziny ppłk. Zbigniewa Makowieckiego, ostatniego żyjącego kawalerzysty kampanii obronnej 1939 i żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, obchodzono we wtorek w polskiej ambasadzie w Londynie.

"Za mną stoi tutaj pochód ludzi, którzy służyli Polsce, ale nie mieli szczęścia dożyć tej ceremonii" - mówił skromnie solenizant, który 100 lat skończył 11 kwietnia.

W trakcie krótkiej laudacji, w obecności rodziny i znajomych, ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki powiedział, że "trudno sobie wyobrazić bardziej polski życiorys" niż Makowieckiego, który był również harcerzem słynnej "Pomarańczarni" przy gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

"Za mną stoi tutaj pochód ludzi, którzy służyli Polsce, ale nie mieli szczęścia dożyć tej ceremonii" - mówił ppłk Zbigniew Makowiecki, który 100 lat skończył 11 kwietnia.

"Kawalerzysta walczący przez całą wojnę polsko-niemiecką, żołnierz generała Maczka, a później osoba budująca polskość poza Polską. To coś zupełnie niezwykłego. Jeśli Rzeczpospolita ma takich obywateli, to nie mogła się nie odrodzić i nie stać znowu wolna" - podkreślał ambasador.

VI 2016 r. - wideo

Rzegocki przekazał na ręce solenizanta osobisty list prezydenckiego ministra ds. polonijnych Adama Kwiatkowskiego oraz drobny prezent od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Z kolei 95-letni Zbigniew Mieczkowski, również weteran i maczkowiec, zwrócił uwagę na fakt, że 100-letni Makowiecki jest "jedynym żyjącym oficerem kawalerii, który konno odbył kampanię wrześniową". "To bardzo niezwykłe, jesteś taki jedyny" - mówił.

Weteran został również wyróżniony za swoje lata zaangażowania w działania Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii, organizacji wspierającej nauczanie przedmiotów ojczystych wśród młodszych pokoleń Polaków mieszkających na Wyspach.

Szczegółowa biografia ppłk. Makowieckiego znajduje się na portalu internetowym www.maczkowcy.pl.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL