Polska po 1989 roku

07.02.2019

W Pałacu Prezydenckim odznaczono zasłużonych pracowników Archiwów Państwowych

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę wręczono w czwartek w Pałacu Prezydenckim zasłużonym pracownikom Archiwów Państwowych w 100-lecie utworzenia państwowej sieci archiwalnej.

Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, dokonała dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski wręczono za "wybitne zasługi dla ochrony i konserwacji zasobów archiwalnych". Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi uhonorowano pracowników archiwów "za zasługi w działalności na rzecz ochrony i konserwacji zasobów archiwalnych". Zaś za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej" przyznano Medale za Długoletnią Służbę.

Jak podano w komunikacie prasowym przesłanym PAP przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych dyrektor Ignaczak-Bandych podczas uroczystości zaznaczyła, że wizję, czym Archiwa Państwowe mają być i czym są do dzisiaj nakreślił Naczelnik Józef Piłsudski. "Odznaczeni realizują jego myśl. Archiwiści podjęli wtedy wiele wyzwań, a wśród nich odbudowę infrastruktury archiwów. Praca archiwistów służy jakości przechowywania materiałów archiwalnych" – powiedziała.

Dyrektor wspomniała również o infrastrukturze archiwów i nowych budynkach, gdzie doskonale zabezpieczane są dokumenty archiwalne. Podkreśliła rolę digitalizacji i udostępniania materiałów dla szerokiego kręgu odbiorów. Przemówienie - jak dodano w komunikacie prasowym - zakończyła życzeniami pomyślnego prowadzenia państwowej sieci archiwalnej dla Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka oraz życzeniami kolejnych udanych stuleci dla archiwów.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych pogratulował odznaczonym i wskazał, że ważnym jest, aby Archiwa Państwowe patrzyły w przyszłość. "Nie mam wątpliwości, że odznaczenie to wyraz wdzięczności za pracę na rzecz dokumentów archiwalnych. Zwłaszcza w momencie tak szczególnym dla archiwów, jakim jest 100-lecie ich utworzenia. Inaugurujemy dzisiaj to wydarzenie w dwójnasób – uroczystością wręczenia odznaczeń i Galą Archiwisty. Rok 2019 będzie czasem wielu wydarzeń wpisujących się w obchody tego jubileuszu" – mówił dr Pietrzyk. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL